Pravdepodobne aj ty práve držíš v ruke, poprípade nosíš vo vrecku nejaký produkt od spoločnosti Apple. Je úplne jedno či ide o iPhone, iPod, iPad, MacBook alebo iMac, ktorý máš doma na stole. Všetky tieto produkty majú okrem výrobcu spoločnú jednu vec. Sú výnimočné a práve preto ich všetci tak milujeme. Pri Apple produktoch nadobúdame pocit, že to nikto nedokáže urobiť tak dobre ako práve firma s nakúsnutým jabĺčkom. Dnešný článok bude o tom, ako majú v Apple prakticky neobmedzené možnosti!

Spoločnosť Apple, firma, ktorá môže všetko!

Začal by som asi tým, že Apple je v súčasnosti najhodnotnejšou spoločnosťou na svete. Nie, Google to už nie je, hoci pár dni bol. Apple opäť prevzalo štafetu a tróni na samotnom vrchole tohto rebríčka. Jeho zisky a predaje sú obrovské a to aj vďaka tomu, že si za svoju prácu necháva poriadne priplatiť. Marža na iPhone či iPade je jednoducho neskutočne vysoká a vďaka tomu v Apple dokážu za jedinú sekundu zarobiť vyše 1000$.

Neustále sa teda zvyšujú zisky a to nielen z predaja produktov ako takých. Napríklad taký AppStore zarobil Applu za rok 2015 neskutočných 6,4 miliardy Amerických dolárov a to podotýkame, že sa v ňom predávajú prevažne aplikácie, ktoré stoja okolo 3-5$. Ďalej tu je Apple Music s vraj 10 000 000 aktívnymi používateľmi, ktorý by mali v priemere platiť okolo 7-8$, no a napokon 1 000 000 000 aktívnych zariadení, ktoré musel niekto niekedy kúpiť za poriadne mastnú sumičku.

No a čo z toho vyplýva? Spoločnosť Apple je bohatá, čo by len bohatá, ona je až nechutne bohatá. Keby hlavní činovníci chceli, mohli by peniazmi napúšťať bazény a na konte firmy by sa to až tak neodrazilo, pretože neustále pribúdajú nové a nové milióny. A keďže tí čo majú peniaze majú aj moc, môžu prakticky všetko. Len tak pre zaujímavosť, v súčasnosti má Apple vyše 200 miliard amerických dolárov v hotovosti a väčšina z týchto peňazí je bezpečne uschovaná v daňových rajoch.

Applemoney- svetapple.sk

Najmocnejšia firma v technologickom svete

Áno, určite treba pripomenúť, že nielen Apple zarába obrovské miliardy ale aj iné technologické firmy majú svoje nechutné čiastky na kontách a môžu s nimi všetko. Apple je ale našou témou číslo 1 a preto sa venujeme práve tejto spoločnosti. Pozrime sa teda na vývoj produktov. Určite si si všimol, že kvalita spracovania a dizajn sú pri týchto produktoch prakticky dokonalé.

Prečítajte si tiež  iPhone 15 Pro vs iPhone 14 Pro. Pozrite sa na porovnanie, ktoré odhaľuje 5 rozdielov

Nie, nie je to náhoda, Apple tlačí na svojich výrobcov a dodávateľov, aby bol každý jeden komponent usporiadaný presne. Dokonca má aj presnú hranicu, ktorá je naozaj miniatúrna a určuje veľkosť špáry medzi jednotlivými dielikmi. Ak teda niekto zlepí displej zo šasi napríklad pri iPhone 6 a je posunutý čo i len o tisícinu milimetra viac, ako to toleruje štandard, ktorý má Apple, buď sa zariadenie posúva do výrobnej časti, kde sa telefóny opravujú alebo ho jednoducho stiahnu a vyrobia ďalší.

Pri mnohých iných firmách na takéto veci nedbajú a potom ich produkty aj tak vyzerajú. Kvalita nič moc a dielenské spracovanie sa rýchlo opotrebuje. Apple sa snaží čo najviac, aby bol zážitok so smartfónu aj po rokoch plnohodnotný a aby prinášal ľuďom úsmev na tvári ešte dlhú dobu. Na takéto niečo musí určite vynaložiť nemalé finančné prostriedky ale no a čo, veď sú to len drobné v porovnaní s tým čo zarobia.

Dokonalé detaily - svetapple.sk

Ďalej tu máme potom technológie, ktoré sú v prípade Apple na špičkovej úrovni. Pripomeňme si hneď jeden starší a zrejme aj pomerne otrepaný prípad, kedy chcelo Apple pridať ku fotoaparátu zelenú LED diódu ale Jony Ive nebol spokojný s tým, keď bola vedľa fotoaparátu škaredá čierna bodka na MacBooku Air, ktorý má na miesto od MacBooku Pro hliníkové lemovanie displeja.

Akonáhle sa zapne kamera, tak sa spustí aj spomínaná LEDka a je to vlastne taký malý zázrak nezázrak. Človek ju totiž nevidí a to ani potom ako sa na ňu lepšie zadíva. Technicky ju nie je možné vidieť vôbec, pretože dierky, ktoré sú v hliníku vyrezané sú také drobné, že ich ťažko zachytiť s lupou, nie to voľným okom. Táto technológia možno príde jednoduchá ale vôbec to tak nie je. Apple muselo na to, aby mohla podobnú žiarovku vôbec rozsvietiť nakúpiť obrovské množstvo drahých laserov, ktoré dierky vypaľujú priamo do kovu.

Celý tento nákup bol extrémne nevýhodný. Za to, čo v konečnom dôsledku ponúkal, minimálne z pohľadu ekonóma, ktorý by určite Applu klepol po prstoch by sa skrátka neoplatil, Apple je ale ako krajina neobmedzených možností a podobné úlety si môže dovoliť a hneď niekoľko. Na našich iPhonoch či iPadoch alebo opäť MacBookoch ich určite nájdeme ešte veľké množstvo. Všetko v záujme dokonalého dizajnu. Apple zarobí obrovské peniaze a potom ich vo veľkom investuje do vývoja čím ho posúva výrazne vpred.

Prečítajte si tiež  Ľudia začínajú vymieňať iPhone za Andorid častejšie.

Led dióda - svetapple.sk

Kúpa Beats a množstva iných firiem

Prechádzame ku kúpe spoločností. Každá väčšia spoločnosť môže kúpiť množstvo menších spoločností, ktoré si necháva ako takú „zálohu“ v prípade, že by náhodou potrebovala použiť niektorý z ich patentov aj pri svojom produkte. Potom tu sú samozrejme firmy, ktoré sú čisto vecou prestíže. Napríklad taký Beats, ktorý bol Applom kúpený ešte v roku 2014 určite prestížnou kúpou bol. Apple totiž neplatilo milióny ale hneď miliardy.

Hoci slúchadlá Beats k iPhonu zatiaľ nikto zadarmo nedostal, táto značka už patrí Applu dlho a v budúcnosti môžeme očakávať aj nejakú hlbšiu spoluprácu aj keď určite nemôžeme očakávať napríklad logo Beats na zadnej strane iPhonu a to čisto s dizajnových dôvodov. Pokiaľ si chceš spomenúť, takéto logo sa nachádzalo na rôznych laptopoch či produktoch spoločnosti HTC.

Beats-svetapple.sk

Zaujímavé je to, že Apple firmu Beats necháva dýchať prakticky vlastným životom. Nepredstavuje produkty pod jej menom, ale skôr pracuje na tom aby Beats fungoval tak trochu samostatne. Väčší zásah prišiel prakticky len pri zmene farieb, ktoré sú teraz zladené aj s iPhonmi a MacBookmi, ale ináč je to všetko pekne po starom. Apple si robí svoje a rovnako tak si robí svoje aj Beats aj keď patrí väčšej spoločnosti.

Keby Apple chcelo, môže si za svoje peniaze kúpiť milión iných spoločností a často to aj robí, môže si robiť čo chce, jednoducho nie je obmedzované. A tým sa dostávame k záveru tohto článku!

Beats - svetapple.sk

Makaj a presadzuj!

Sme radi, že si tento článok dočítal až do konca a práve preto sa tu hodí možno trošku motivačné posolstvo. Snaž sa presadzovať svoje myšlienky a nápady, ktoré máš vo svojom vnútri. O Stevovi Jobsovi tiež hovorili, že je blázon a nielen preto, ako sa správal ale aj preto, aké veci predstavoval pomocou jeho firmy a aké sumy za ne následne chcel.

Steve vždycky silno dbal nie len na tú funkčnú, ale aj na estetickú stránku. Apple produkty sú, boli a vždy budú doslova nádherné, je to niečo, čo si ľudia dokážu zamilovať na pohľad a následne si od nich Apple pýta mastné čiastky, ktoré bez problémov zaplatia. Nie je to teda o tom, že Apple je drahé, a tak ho všetci chcú, ako by si mohli podaktorí myslieť. Nie preto sa spoločnosť presadila.

Išlo skôr a silný názor jednej osoby, ktorá by sa pre dokonalosť svojich produktov bola ochotná aj rozkrájať a čo jednoducho nebolo podľa jej predstáv, to do sveta nešlo, nech to stálo čo to stálo. Ako môžeme vidieť dnes, Apple je najhodnotnejšia firma na svete a dole sa očividne nechystá. Uvidíme teda, ako dlho jej vydrží titul najhodnotnejšej spoločnosti sveta ale myslíme si, že len tak skoro dole nepôjde aj keď je pravda, že sem tam robí chyby!

Prečítajte si tiež  Únik potvrdzujúci iPhone 7 Space Black!

Steve Jobs - svetapple.sk

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.