Apple sa v posledných dňoch prostredníctvom tlačovej správy vyjadrilo ku problému, ktorý omína digitálne obchody už nejaký ten čas. Predmetom konverzácie sa stal takzvaný „sideloading„, čo je vlastne sťahovanie a distribúcia aplikácií na iOS mimo obchodu App Store.

V správe poukazuje na nebezpečenstvá spôsobené týmito praktikami. Nemonitorovaný mechanizmus inštalácie softvéru do iPhonov môže mať na starosti odsúhlasovanie neschválených certifikátov alebo zmeny v interných nastaveniach zariadenia.

- Reklama -

Vydierači v podobe aplikácií 

Táto skutočnosť sa môže takisto týkať obchádzania „In App Purchase“ transakcií. Po stiahnutí hry alebo appky mimo digitálneho obchodu sa nejednému užívateľovi stalo, že mu záhadne začali miznúť peniaze z prepojeného účtu. Dôvodom bolo schválenie platby na pozadí, na čo vás samozrejme appka stiahnutá mimo App Store neupozorní.

App Store

Iným príkladom môže byť aplikácia, ktorá vás po inštalácii vyzve k „zaplateniu výkupného„. Ak to odmietnene urobiť, softvér vám vymaže celý obsah telefónu alebo fotky a informácie uložené na iCloude. Áno, ide o reálne podvody, nie o bájne Sci-Fi.

Bezpečná platforma plná nebezpečných informácií

Najsilnejšou menou 21. storočia sú ako inak naše osobné údaje. Apple sa síce na súkromie zameriava viac než dosť, no ak si niekto pustí do telefónu „pirátsku“ apku, za ich potenciálny únik si môže sám.

App Store

„Aby sme chránili používateľov iOS pred škodlivými aplikáciami a poskytovali tak najlepšie zabezpečenie platformy na svete, volíme prístup s mnohými vrstvami ochrany,“ – píše Apple vo svojej oficiálnej správe.

Ako ste na tom vy? Používate aj aplikácie stiahnuté mimo App Store alebo sa striktne držíte jablkového digitálneho obchodu? Podeľte sa s nami o názor v komentároch.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJApple
Redaktor a autor obsahu na svetapple.sk, no hlavne veľký fanúšik firmy Apple a jej ideológie. Okrem noviniek z jablkového sveta patrí medzi moje záujmy aj videoherná sféra, hudba a cestovanie.