iPhone 12 vs iPhone 6S s iOS 14

Ešte pred tým ako začneme, treba si uvedomiť, že medzi týmito zariadeniami je obrovský rozdiel vo výkone. iPhone 6S sa spolieha na čip A9 (16nm) a 2GB RAM, zatiaľ čo iPhone 12 ponúka čip A14 Bionic (5nm) a 4GB RAM. Napriek jasnej nevýhode staršej generácie to nedopadlo vôbec zle.

Benchmark

Aby ste si lepšie predstavili reálny rozdiel medzi procesormi, pomôže vám jednoduchý benchmark test, z aplikácie Geekbench 5.

  • iPhone 6S (jednojadrové/viacjadrové skóre) – 564/1047 bodov
  • iPhone 12 (jednojadrové/viacjadrové skóre) – 1595/4155 bodov

V jedno-jadrovom skóre vedie iPhone 12 trojnásobne a vo viacjadrovom skóre dokonca štvornásobne. 5 rokov vývoja robí očividne svoje…

Skúška rýchlosti v aplikáciách

Začnime zapnutím, alebo takzvaným „boot testom“, ktorý sleduje čas načítania operačného systému z vypnutého stavu. Na prvý pohľad to vyzerá na čistú remízu. Pri podrobnejšom skúmaní však zistíme, že o maličkú „stotinku“ vyhráva iPhone 6S. To sme veru nečakali.

Akonáhle prejdeme na otváranie tých istých aplikácií, ukáže sa sila modernejších technológií. Kým iPhone 12 načíta všetko prakticky okamžite, iPhone 6S musí chvíľu bojovať. Na druhej strane by sme ale nepovedali, že je to vyslovene nepríjemné. Na bežné použitie to bohato stačí.

Klasické „šablónové“ appky sa otvoria o 1-2 sekundy neskôr, pri náročných hrách je odozva dlhšia, pokojne aj 5 sekúnd. Vôbec to ale nie je taká katastrofa, ako sme očakávali. V tomto smere Apple príjemne prekvapilo.

iPhone 6S bodoval v odomykaní

Touch ID v displeji môže byť onedlho realitou. - svetapple.sk

Zaujímavo dopadlo aj porovnanie biometrických senzorov. Staršia generácia ponúka dotykové Touch ID a novšia zase Face ID (skenovanie tváre).

Tu sa krásne ukázalo, že medzi oboma technológiami nie je veľký rozdiel. Je dokonca pravdepodobné, že vás Touch ID vpustí do systému skôr, než Face ID. Stačí sa len dotknúť tlačidla (Home Button) a ste dnu. V časoch pandémie úplne ideálne.

iPhone 12 vs iPhone 6S s iOS 14://svetapple.sk/novinky/apple-zaplati-113-milionov-dolarov-za-spomalovanie-starsich-iphonov/

Z celého popisu je asi jasné, že ani iPhone 6S ešte nemusí patriť do starého železa. Pokiaľ nie ste naozaj náročný používateľ, nepotrebujete špičkové kamery a hlavne máte 100% zdravie batérie, spoľahlivo vám poslúži aj ďalšie roky.

Od iOS 15 ale zrejme príde o podporu najnovšej verzie operačného systému. Aj preto je vhodné zvážiť, či sa s ním trápiť naďalej. Pri používaní už cítiť silný zub času. Stačí jeden pohľad na OLED edge-to-edge displej iPhonu 12 a hneď pochopíte, o čom hovoríme. Celé video si môžete pozrieť tu.

Prečítajte si tiež  Nový iMac 24" má v balení dve nálepky Apple. Každá je v inom farebnom odtieni
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.