Obchodná vojna medzi Čínou a USA stále neutícha a akosa ukazuje, pravdepodobne ešte nejaký ten mesiac bude pokračovať. Donald Trump nariadil zvýšiť clo na vybrané produkty. Tieto zariadenia v USA pravdepodobne Apple zdražie až do 10% začiatkom septembra.

Tieto zariadenia v USA pravdepodobne Apple zdražie až do 10% začiatkom septembra.

10% možno nie je veľa, nie však za predpokladu, že predávate počítače v hodnote 1000$. Tu už takéto „mizivé“ percento urobí aj 100$ čo vôbec nie je zanedbateľné číslo. Spoločnosť Apple žiaľ bude trpieť tým, že svoje produkty necháva vyrábať v Číne a odtiaľ ich distribuuje do celého sveta, samozrejme aj do domovskej USA. Začiatkom septembra (1.9.2019) začnú platiť celkom nové cla, ktoré sú súčasťou obchodnej vojny medzi Čínou a USA.

Donald Trump nariadil na vybrané produkty, medzi ktoré patria aj inteligentné hodinky zvýšiť CLO pre produkty prichádzajúce z Číny až o 10%. To môže poriadne zamiešať karty a nepríjemne zvýšiť ceny. Všetko navyše v čase, kedy má firma predstaviť celkom nové zariadenia.

To či sa ich bude týkať nová colná politika zatiaľ nie je jasné, predsa len do predaja vstúpia až koncom mesiaca prípadne začiatkom toho ďalšieho, kedy by sa veci mohli už konečne pohnúť. Pre Apple to ale znamená potencionálnu stratu zákazníkov. U Donalda Trumpa sa pritom snažilo lobovať. Bolo to ale neúspešné.

Tieto zariadenia v USA, Apple zdražie až do 10% začiatkom septembra. – svetapple.sk

Trump chce aby Apple postavilo továreň na výrobu iPhonov a iných zariadení v USA

Apple sa samozrejme voči tomuto rozhodnutiu snažilo brániť a verejne vyzývalo Donalda Trumpa aby do takejto formy clá nezvyšoval. Nepodarilo sa. Nepomohli ani prosby o to, či by na vybrané jablkové produkty nemohla byť udelená výnimka. Trump všetko zmietol zo stola. Jeho argument je, že Apple by malo prestať produkovať svoje zariadenia v Číne a začať s tým v USA. To je samozrejme pre Apple totálne nereálne a ekonomicky neefektívne riešenie.

No a ak vás zaujíma, čoho presne sa bude nová politika týkať (čomu sa začiatkom septembra zrejme zvýšia ceny), bude to práve počítač Mac, hodinky Apple Watch, slúchadlá Apple AirPods či ďalšie produkty od spoločnosti Beats. Nebude to ale ani zďaleka všetko. Ak to napokon nebude stačiť, v decembri príde ďalšia vlna tvrdých ciel, ktorá bude zahŕňať aj iné produkty…

Akcie Apple klesajú. Môže za to Donald Trump. - svetapple.sk
Akcie Apple klesajú. Môže za to Donald Trump. – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.