Apple žiada Donalda Trumpa aby ukončil obchodnú vojnu s Čínou. Ten sa chystá vypustiť novú vlnu vysokého cla. Apple tlačí na návrh, nakoľko vie, že by sa vzťahoval na väčšinu jeho produktov. Prehnané clo 25% by zasiahol iPhony, MacBooky, iPady a tiež slúchaldá spoločnosti Beats čo by určite nikomu nepomohlo.

Apple žiada Donalda Trumpa aby ukončil obchodnú vojnu. Firme môžu značne ublížiť.

Nové informácie o tom, že Apple žiada Donalda Trumpa aby ukončil vojnu s Čínou sú pomerne čerstvé. Podľa prezidentovho rozhodnutia malo byť udelené 25% clo bez výnimiek na každý elektronický produkt, ktorý bude dovezený z Číny do USA. Zahŕňa to samozrejme mnohé produkty Apple, ktoré by sa rázom ťažko predávali. CEO Applu, Tim Cook dokonca počas minulého týždňa navštívil aj biely dom aby diskutoval s prezidentom.

Hoci hovorca prezradil, že Cook a Trump diskutovali predovšetkým o otázkach týkajúcich sa „obchodu, investícií USA, prisťahovalectva a súkromia“, je asi jasné, že v prvom rade Tim Cook vybavoval podmienky a vyhováral súčasnému prezidentovi nezmyselne vysoké clo.

Apple žiada Donalda Trumpa aby ukončil obchodnú vojnu s Čínou. - svetapple.sk
Apple žiada Donalda Trumpa aby ukončil obchodnú vojnu s Čínou. – svetapple.sk

Po stretnutí spoločnosť Apple opäť oficiálne preposlala list americkému obchodnému zástupcovi Robertovi Lighthizerovi, zo 17. júna, ktorý hovoril o pripomienkach k najnovšiemu obchodnému návrhu, ktorý by ohrozil všetky jeho produkty pochádzajúce z Číny. Clo by sa týkalo iPhonu, MacBooku, iMacu, iPadu, iPodu Touch, Apple Watch, AirPods, HomePodu, Beats, Apple TV a samozrejme doplnkov a príslušenstva. Doteraz tarify obmedzovali iba príslušenstvo ako nabíjačky a káble. Teraz sa budú týkať naozaj všetkého.

Apple pripomenulo vláde aký má vplyv na tamojšiu ekonomiku

Samozrejme môže to vyzerať ako priamy boj proti vlastným. Na tom, že Apple žiada Donalda Trumpa aby ukončil vojnu teda nie je nič zvláštne. V liste spoločnosť Apple nalieha na vládu USA, aby na jeho výrobky neukladal tarify. Nezabudla pri tom pripomenúť, čo všetko pre Americkú ekonomiku za posledné roky urobila.

„Apple je hrdá americká spoločnosť a jeden z najväčších tvorcov pracovných miest v Spojených štátoch. Sme zodpovední za viac ako 2 milióny pracovných miest vo všetkých 50 štátoch vrátane priamych zamestnancov spoločnosti Apple, zamestnancov našich výrobných hál, maloobchodných partnerov a Američanov, ktorí žijú v živej a rastúcej ekonomike.“

Apple v liste americkému obchodnému zástupcovi Robertovi Lighthizerovi

Apple sa tiež pripomenulo, so záväzkom, ktorý položilo na stôl ešte v roku 2018, že v priebehu piatich rokov prispeje sumou väčšou ako 350 miliard dolárov do americkej ekonomiky. Podľa všetkého je na dobrej ceste aby tento záväzok splnila. Okrem toho však Apple plánuje otvoriť nové pracovné miesta naprieč celými spojenými štátmi a v súčasnosti sa jedna o najväčšieho daňového poplatníka v krajine, kde zaplatí ročne miliardy dolárov za miestne nehnuteľnosti, za predaj produktov a v neposlednom rade na zamestnaneckých daniach.

Prečítajte si tiež  Budú žiť Rusi ako v stredoveku? Amerika sprísnila sankcie a zakázala vývoz základnej elektroniky

Všetko by sa mohlo zmeniť, podľa Applu môže z taríf dokonca profitovať Čína.

Riadky vyššie napovedajú, že Apple je na tom naozaj dobre a Americká vláda z toho tiež profituje. To by sa ale všetko mohlo zmeniť s novými tarifami, ktoré by viedli k „zníženiu ekonomického prínosu spoločnosti Apple v USA“. Druhým slovom dodáva, že tarify by „naklonili ihrisko“ a poskytli by konkurentom výhodu. Väčšina z týchto firiem nemá na americkom trhu dostatočnú prítomnosť na to aby bola ovplyvnená tarifami a preto by mohla pokračovať v obchodovaní tak ako obvykle zatiaľ čo by to všetko schytala práve Jablková spoločnosť.

Apple žiada Donalda Trumpa aby ukončil obchodnú vojnu s Čínou. - svetapple.sk
Apple bude sťahovať časť výroby z Číny. – svetapple.sk

V liste sa tiež spomínajú „čínsky výrobcovia“, konkrétne „s inými významnými konkurentmi mimo USA“, čo napovedá, že takéto tarify môžu viacej pomôcť Číne ako jej ublížiť zatiaľ čo USA schytá veľkú porážku.

Na konci by sme už len mali pripomenúť, že Apple je relatívne úspešný vo svojom lobistickom úsilí. Minulý rok na jeseň firma zaslala podobný list Lighthizerfovi a je veľmi pravdepodobné, že tento list dopomohol k úniku od posledného kola šialených taríf. Nedá sa ale s určitosťou povedať ako to dopadne teraz. Ak sa Applu nepodarí zo zlej situácie vycúvať, jeho dodávateľský reťazec sa už dnes pripravuje na to najhoršie. Navyše intenzívne pracuje na tom, aby z Číny presmeroval určité percento produkcie aj do iných krajín. Uvidíme ako to celé dopadne. Nateraz ale vyzerá byť obchodná vojna medzi Čínou a USA zaujímavá. Nie je to len vojna medzi krajinami. Zasahujú najväčšie korporácie sveta.

Tim Cook v továrni Foxconn! - svetapple.sk
Väčšina produktov Apple sa dnes produkuje práve v Číne – svetapple.sk

zdroj: idropnews

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.