Len nedávno sme vám priniesli TOP 10 dokumentárnych filmov a seriálov. Dnes pokračujeme výberom TOP 10 legendárnych filmov z minulého storočia, ktoré si môžete pozrieť na Netflixe. Ešte predtým, ako sa do toho pustíte, upozorňujeme, že sa nejedná o rebríček a poradie je čisto náhodné. Poďme na to.

Zachránte vojaka Ryana (Saving Private Ryan

Rok: 1998

Žáner: Akčný / Dobrodružný / Vojnový

Ani ten najlepší výcvik ich nemohol pripraviť na to, čo ich čakalo na bojisku. Vylodenie a boj na pláži v Normandii prežil len máloktorý vojak. Kapitán John Miller však netuší, že najťažšia úloha, ktorú bude musieť so svojimi vojakmi splniť, ešte len príde.

Hrajú: Tom Hanks, Tom Sizemore, Dennis Farina

Hriešny tanec (Dirty Dancing)

Rok: 1987

Žáner: Romantický / Dráma / Hudobný

Keď Johnny zistí, že jeho tanečná partnerka sa nemôže zúčastniť vystúpenia, súhlasí, že namiesto nej bude tancovať s Baby. Začnú intenzívne trénovať a spoločné hodiny tanca ich natoľko zblížia, že ich vzťah prerastie v lásku. Ich city však musia prejsť radou ťažkých skúšok.

Hrajú: Jennifer Grey, Patrick Swayze, Jerry Orbach

Indiana Jones a dobyvatelia stratenej archy (Raiders of the Lost Arch)

Rok: 1981

Žáner: Dobrodružný / Akčný

Indiana Jones je poverený vládou Spojených štátov, aby našiel stratenú Archu so zvláštnou mystickou silou, ktorú chcú pre svoje nekalé ciele nacisti. Indy uzavrie spojenectvo s Marion Rawenwood a táto dvojica spolu zažíva jedno strhujúce dobrodružstvo za druhým.

Hrajú:  Harrison Ford, Karen Allen, Paul Freeman

Forrest Gump

Rok: 1994

Žáner: Dráma / Komédia / Romantický

Forrest Gump je obyčajný muž, ktorý vždy robil to, čo sa mu povedalo. V živote sa riadi podľa osvedčeného pravidla – keď sa dostaneš do problémov, utekaj. Forrest prebehne školou, univerzitou, vietnamskou vojnou aj zúfalstvom nad matkinou smrťou. Nakoniec však zisťuje, že existujú aj iné riešenia než útek.

Hrajú: Tom Hanks, Robin Wright, Gary Sinise 

Zoznámte sa, Joe Black (Meet Joe Black)

Rok: 1998

Žáner: Romantický / Dráma / Fantasy / Mysteriózny 

William Parrish je mediálny magnát, ktorý si užíva život plnými dúškami. Jedného dňa si však i pre neho príde Smrť. Tá mu ale ponúkne časový odklad za možnosť priučiť sa niečo o ľuďoch. V podobe sympatického mladíka Joea tak vstúpi nielen do Parrishovho života, ale i do života jeho dcéry, ktorá sa do neho zamiluje.

Hrajú: Brad Pitt, Anthony Hopkins, Claire Forlani

Krstný otec (The Godfather)

Rok: 1972

Žáner: Dráma / Krimi

Film sleduje príbeh mafiánskej rodiny žijúcej v New Yorku, ktorá svoj blahobyt založila na hazarde, prostitúcii, vydieraní a zastrašovaní. Dej sa odohráva v rokoch 1945 – 55 a zachytáva rozmach organizovaného zločinu po skončení 2. svetovej vojny. Film bol natočený podľa rovnomenného bestselleru od Maria Puza. 

Hrajú: Marlon Brando, Al Pacino, James Caan

Muži v čiernom (Men in Black)

Rok: 1997

Žáner: Komédia / Sci-Fi / Akčný

Supertajná vládna agentúra MiB (Men in Black), má na starosti chrániť planétu Zem pred votrelcami z vesmíru. Robiť túto prácu chce nie len chladnokrvné IQ a bleskové reflexy, ale tiež silný žalúdok. Veterán „K“ by o tom mohol rozprávať hodiny a newyorský policajt „J“ by mu zrejme neveril ani slovo.

Hrajú:  Tommy Lee Jones, Will Smith, Linda Fiorentino

Piaty element (The Fifth Element)

Rok: 1997

Žáner: Sci-Fi / Akčný / Komédia

Dej filmu sa odohráva v 23. storočí v New Yorku. Zem má byť čo nevidieť zničená obrovskou ohnivou guľou, ktorá sa na ňu rúti. Starý mních Cornelius však vie, čím tento horiaci kolos zastaviť. Pomocnú ruku mu podá Korben Dallas, bývalý agent tajnej služby a Leeloo, mimozemšťan v podobe mladej krásky.

Hrajú: Bruce Willis, Gary Oldman, Ian Holm

Schindlerov zoznam (Schindler’s List)

Rok: 1993

Žáner: Dráma / Historický / Životopisný

Píše sa rok 1939 a poľský Krakov je stále vystavovaný tlaku zo strany nacistov. Člen Nacistickej strany, Oscar Schindler, v sebe ale našiel ľudskosť a rozhodol sa poskytnúť pomoc tým, ktorí ju potrebovali. Na záchranu 1100 životov obetoval všetok svoj majetok. Film je natočený podľa skutočných udalostí.

Hrajú: Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes

Pelíšky

Rok: 1999

Žáner: Komédia / Dráma

Príbeh sleduje stret viacerých historických generácií – starnúcich rodičov, dospievajúcu mládež a malé deti. Dej filmu zasadený do konca 60. rokov minulého storočia, prináša výborné herecké výkony, vtipné hlášky i silný závan nostalgie.

Hrajú: Miroslav Donutil, Jiří Kodet, Simona Stanová

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.