Možno sa to stalo aj tebe. My sme takto naposledy prišli o skoro 70€. Nainštalovali sme si obyčajnú aplikáciu a po zistení, že je na predplatné šla z iPhonu von. Po nikoľkých mesiacoch sme si všimli, že z účtu odchádza rovnaká platba. Zistili sme, že za predplatné platíme aj keď appku nemáme. Po novom sa to už nestane. Upozornenie na predplatné pri odinštalovaní aplikácie bude súčasťou iOS 13.

Upozornenie na predplatné pri odinštalovaní aplikácie.

Aplikácie musia z niečoho žiť. Vývojári to skúšajú naozaj rôznymi spôsobmi. Zo začiatku to boli reklamy alebo jednotná platba za aplikáciu. Neskôr prišli aj takzvané in-app nákupy. Išlo o všetko čo ste zakúpili v aplikácií a odišlo vám to z účtu aj napriek tomu, že samotná aplikácia v obmedzenej forme bola funkčná a bola zadarmo. Poslednou platiacou metódou je takzvané predplatné. Opäť super vec hlavne pre vývojárov, ktorý môžu malými sumami zarobiť omnoho viac. Má to ale stále jeden háčik. Používateľ o ňom ani nemusí vedieť. Treba byť opatrný.

Upozornenie na predplatné pri odinštalovaní aplikácie. Konečne v iOS 13. - svetapple.sk
Upozornenie na predplatné pri odinštalovaní aplikácie. Konečne v iOS 13. – svetapple.sk

Sami sme si nedávno stiahli istú aplikáciu, ktorá fungovala na princípe predplatného. Nakoľko sme to zistili až po nainštalovaní, nechceli sme ju a tak šla zo zariadenia preč. Ani sme si neuvedomili, že sme predplatné omylom potvrdili. Následne nám každý týždeň odchádzala z účtu nemalá platba. Dokopy to činilo asi 70€ kým sme si na výpise z banky nevšimli, že niečo nie je v poriadku. S takýmto platbami sa navyše nedá nič robiť. Stačila by pritom otázka, či si prajeme s odinštalovaním aplikácie zrušiť aj predplatné. Určite totiž nie sme jediní, ktorí sa takto dobehli.

iOS 13 s upozornením

Upozornenie na predplatné pri odinštalovaní aplikácie je novinkou, s ktorou muselo prísť iOS až niekoľko rokov po predstavení možnosti predplatného. Mala tam byť hneď. Vôbec by nebolo problém zaradiť toto jednoduché pop-up okno do systému aj hneď. Aj napriek tomu si však budeme musieť počkať až do septembra. Hold, niekedy si človek nevyberie.

zdroj:Twitter

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here