O nových funkciách a vychytávkach, ktoré už čoskoro dorazia na obrazovky našich iPhonov, sme sa mohli dozvedieť na minulotýždňovej WWDC 2021. Aktualizácia iOS 15 síce príde až o pár mesiacov, no vývojárska beta už beží na plné obrátky. Developeri si tak majú možnosť siahnuť na chystané novinky už teraz a ich ohlasy sa nesú na vlne pozitivity.

Počas Keynote sa Apple zameriavalo hlavne na zmeny týkajúce sa appiek Facetime a iMessage. Ako zvyčajne, veľký dôraz sa kládol aj na súkromie a bezpečnosť. Systém iOS 15 ale prinesie omnoho viac, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Funkcia Find my iPhone v režime offline

V chystanom iOS 15 sa dočkáme vylepšenej verzie Find my/Nájsť môj iPhone, ktorú možno prirovnať k nedávno vydanému lokátoru Airtag. V praxi to znamená, že aj keď bude iPhone vypnutý, stále ostane pripojený k ostatným Apple zariadeniam prostredníctvom bluetoothu a čipu U1.

iOS 15

Ak sa vám teda podarí vypnutý iPhone niekde zabudnúť, alebo vám ho nedajbože ukradnú, cez funkciu Find my ho bude možné lokalizovať po dobu približne piatich hodín.

S iOS 15 svoj iPhone už nikdy nezabudnete

Určite to poznáte aj vy. Ráno sa ponáhľate do práce alebo do školy a v zhone zabudnete zobrať telefón, hodinky alebo kľúče. Systém iOS 15 vás na takéto zábudlivosti upozorní notifikáciou v momente, ak sa od zariadenia dostanete na určitú vzdialenosť.

iOS 15

Funkcia dovolí notifikácie vypnúť alebo zapnúť podľa vašich osobných nastavení. Upozornenia bude možné nastaviť ako pre iPhone, Mac a iPad, tak aj pre Airpods alebo Airtags.

Siri sa dočká offline režimu

Hlasová asistentka sa v iOS 15 môže okrem rýchlejšej odozvy popýšiť aj tým, že bude fungovať aj bez internetového pripojenia.

siri

Nebude sa to však týkať celej rady iPhonov. Offline režim budú podporovať iba jablkové telefóny s čipom A12 Bionic a teda modely z radu iPhone XS, iPhone 11 a iPhone 12.

Zdieľanie obrazovky prostredníctvom FaceTime

Vítaný prídavok predstavuje aj možnosť zdieľania obrazovky počas hovoru vo FaceTime. Pri videohovoroch sa tak budeme môcť podeliť o screen s účastníkmi hovoru, čo mnohým užívateľom doteraz chýbalo.

facetime

Napriek tomu, že sa funkcia momentálne nenachádza v bežiacom beta testingu, Apple ju určite pridá v najbližšej vlne vylepšení.

S iOS 15 svoje plány dotiahnete do konca

Výbornou funkciou v kategórii produktivity bude mód „Focus“. S novým systémom si budete môcť vybrať na akú činnosť sa chcete sústrediť alebo vykonávať a tomu následne prispôsobíte notifikácie zo sociálnych sietí, mailov alebo správ.

iOS 15

Funkcia Focus prinesie aj možnosť nastavovania reťazových kariet po vzore aplikácie Skratky. Užívateľ si tak môže namiešať správny „koktejl“ notifikácií vzhľadom na úlohu, ktorej sa práve venuje.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5mac
Redaktor a autor obsahu na svetapple.sk, no hlavne veľký fanúšik firmy Apple a jej ideológie. Okrem noviniek z jablkového sveta patrí medzi moje záujmy aj videoherná sféra, hudba a cestovanie.