Vedci vyriešili najväčší problém batérii

Každý sa už stretol so starou a slabou batériou, ktorá sa nachádzala napríklad v iPhone. Jej stav sa s pribúdajúcim vekom a nabíjacími cyklami mení, a po rokoch dramaticky klesá kapacita. Výsledok je potom taký, že jeden telefón musí mať v rámci životnosti aj 2-3 akumulátory a to nie je práve lacné či ekologické riešenie.

Vedci teda logicky začali hľadať spôsob na spomalenie degradácie. Li-Ion batérie majú čoraz väčšie zastúpenie napríklad aj v automobilovej doprave a práve ich starnutie mnohých ľudí odrádza od kúpy elektromobilu či hybridu – hoci by nemuselo.

Internetový magazín PCMag teraz zverejnil správu EurekaAlert, o ktorú sa postaral tím vedcov z Japonského vedeckého a technologického ústavu (JAIST). Po dlhodobom skúmaní sa podarilo objaviť nový materiál, ktorý pomáha batérii udržať si pôvodnú kapacitu minimálne 5 rokov od prvého použitia (a možno aj dlhšie).

Konkrétne sa jedná o kopolymér bis-imino-acenafténchinón-parafenylén (BP), použitý ako spojivo na negatívnom konci lítium-iónovej batérie. Súčasné akumulátory sa spoliehajú na vinylidénfluorid (PVDF), ktorý žiaľ degraduje aj po 500 nabíjacích cykloch, počas ktorých môže stratiť až 35% nabíjacej kapacity.

Jeho potencionálny nástupca (kopolymér BP) by mal pre porovnanie priniesť minimálne 1700 nabíjacích cyklov a počas tohto procesu udržať až 95% pôvodnej kapacity. Ak svoj iPhone nabijete napríklad 250-krát ročne, batéria by mohla ako nová fungovať skoro 7 rokov. To je pri súčasných technológiách niečo nepredstaviteľné.

Pokiaľ sa vedcom podarí nový materiál presadiť aj v sériovej výrobe, pričom sa dramaticky nezvýši cena batérií, mohla by to byť obrovská revolúcia v celom technologickom priemysle. Napíšte nám do komentára, či by ste brali iPhone alebo MacBook, kde by nebola výmena potrebná počas celej doby ich životnosti.

Prečítajte si tiež  Apple láka na prémiové verzie. iPhone 15 Pro a 15 Pro Max dostane tieto exkluzívne funkcie
Môže ťa zaujímať
- Reklama -