To, že po prvom odchode Steva Jobsa z firmy Apple v roku 1985 začala spoločnosť výrazne klesať dolu vodou je všeobecne známe. Niektoré projekty ktoré Apple v tej dobe vyrábal boli stratové, no spoločnosť nemala na výber pokiaľ chcela aspoň ako tak vyžiť.
Apple Newton
Dnes si ukážeme jeden projekt, ktorý síce nezožal žiadnu výraznú slávu no na tú dobu bol výrazne nadčasový. Jedná sa konkrétne o Apple Newton. Možno ste o ňom ešte ani nepočuli no tento produkt bol jedným z prvých PDA (osobný digitálny asistent) zariadení na svete. Apple ho začal vyrábať ešte v roku 1993. Výrobu ukončil Steve Jobs v roku 1998, kedy tento produkt jednoducho zrušil.Newtony fungovali na RISC-ovom procesore ARM 610 a ich súčasťou bol aj dotykový displej.
Prvý „tablet“ od Apple
Pôvodne išlo o projekt vreckového osobného počítača (kedže v tej dobe žiadne PDA neexistovali). Projekt sa však oneskoril a navyše nastali obavy, že poškodí predaj počítačov Apple Macintosch. Nakoniec ho uviedli do predaja iba ako príslušenstvo k Macintoschu. Newton sa pripájal k počítaču pomocou sériového portu počítačov Macintosh. Všetky modely boli vybavené infračerveným rozhraním a rozširujúcim slotom pre PCMCIA kartu. Apple v nich používal Flash pamäť, takže pokiaľ sa vám vybili batérie vaše dáta ostali zachované. Keď už sme pri tých batériách Apple používal klasické mikrotužkové AAA a neskôr tužkové AA. Prístup na internet umožňovali sieťové karty.
.
Neúspech
Za neúspech môžeme považovať aj fakt, ktorým bola cena (pohybovala okolo tisíc dolárov), ďalším z dôvodov mohol byť aj fakt že sa jednoducho nevošiel do vrecka. Keď sa však na to pozrieme z tej inej stránky, môžem povedať, že šlo na tú dobu o nesmierne revolučný produkt a zároveň ho môžeme považovať za predchodcu súčastného iPadu… 🙂