Apple v súčasnosti stavia svoje nové sídlo, ktoré bude samo o sebe jedno z najmodernejších na svete. Navrhované bolo ešte za čias Steva Jobsa, avšak jeho dokončenie príde až dlho po jeho smrti, pravdepodobne začiatkom roka 2017. Nový Campus, ktorý mnohí prezývajú aj Spaceship nie je úplne najlacnejšia stavba, čo je vzhľadom na to všetko, čo sa v nej nachádza aj celkom logické. Koľko muselo teda Apple zapaltiť?

Apple Campus 2

Apple postavilo jednu z najväčších centrál na svete. Nové sídlo, do ktorého sa nasťahuje pravdepodobne koncom tohto roka a začne ho aktívne používať už začiatkom toho budúceho je vo výstavbe od roka 2014. Ako môžeš vidieť na rôznych videách či fotografiách, stavbe sa ozaj darí a dennodenne sa posúva vpred. Nové sídlo už dokonca z časti vyzerá ako hotové. Apple tu zapracovalo nielen na tom, ako dobre vyzerá, ale aj na tom ako funguje.

- Reklama -

Nové sídlo totižto nie len o tom, že prináša nádherný dizajn a zaujímavé riešenia čo sa týka celkovej stavby, ale tiež zaujímavé energetické riešenie v oblasti solárnych panelov. Apple totižto už dávno začalo pracovať na tom, aby bolo čo najekologickejšie a aby čo najmenej zaťažovalo našu planétu výrobou jeho produktov. Začalo to celé recykláciou starých iPhonov, z ktorej Apple okrem iného aj ťaží zlato. Pokračovalo to tým, že Apple začalo montovať na strechy svojich dátových centier solárne panely, aby začali úspornejšie zbierať elektriku.

Ani to ale nestačilo aby sa Apple zastavilo a začalo skupovať obrovské polia, na ktorých postavilo obrovské solárne elektrárne. Dokopy Apple dokáže v súčasnosti vyrobiť až 220MW elektriny z toho 9MW bude vyrábať nový Campus 2, ktorý bude mať solárne panely úplne všade. Keď sa povie úplne všade, tak sa myslí naozaj úplne všade. Nájdeme ich na streche budovy, špeciálne uložené v markízach, ktoré budú chrániť obrovské okná pred slnečným žiarením a vlastne všade, kde to len bude možné.

Campus - svetapple.sk

Cena

Keď už sme začali písať o tých solárnych paneloch, chceli sme vlastne tak trošku naznačiť, že postaviť toľko solárnych panelov asi vôbec nie je lacná záležitosť a Apple muselo aj kvôli ním pri výstavbe nového Campusu 2 siahnuť do vrecka svojho účtu aby to dokázalo zaplatiť. Cena za nové sídlo sa totižto vyšplhala na neskutočných 5 miliárd amerických dolárov. Znamená to teda, že asi ani materiály a nábytok, ktorý bude v sídle úplne nový asi nebude najlacnejší a Apple pôjde len do toho najlepšieho, čo sa bude dať na trhu kúpiť.

Cenovka nás ale nijako neprekvapuje, obzvlášť nie, keď ju musí zaplatiť Apple. Práve Apple je spoločnosť, ktorá je ochotná zaplatiť milión amerických dolárov za schody v jednom zo svojich obchodov Apple Store. Pravda, 5 miliárd a 1 milión je trošku rozdiel, ale ak niekto dokáže predať 10 miliónov kusov iPhonov za prvé tri dni predaja, je to práve Apple a keďže to dokáže, znamená to, že táto nemalá investícia do nového sídla sa veľmi rýchlo vráti. 

Samotné Apple už dávnejšie priznalo, že iPhone tvorí až 67% všetkých ziskov spoločnosti. Ak si si teda počas svojho života kúpil nejaký z týchto telefónov, pravdepodobne si aj ty nepriamo prispel k tomu, aby mohla firma sídliť práve v takejto nadčasovej budove, ktorá trošku pripomína vesmírnu loď.

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here