Internetové prehliadače nám poskytujú možnosť zobrazenia a interakciu s HTML dokumentmi hosťovanými na webových serveroch alebo na lokálnom súborovom systéme. Prehliadač je najčastejšie používaným druhom tzv. „používateľského agenta“ (user agent), t. j. klienta určitého internetového protokolu. Najrozsiahlejšia známa zbierka prepojených dokumentov je známa ako World Wide Web. My sa pozrieme na to, aký podiel internetových prehliadačov bol v jednotlivých mesiacoch roka 2016.

Vývoj trhových podielov internetových prehliadačov za rok 2016

- Reklama -

Ako môžeš vidieť, najviac sa darilo internetovému prehliadaču Google Chromektorý dnes pokrýva viac, ako 50% trhu. Na druhej strane, najväčší prepad zaznamenal internetový prehliadač Internet Explorer. To je ale pochopiteľné, pretože spoločnosť Microsoft nahradila Explorer modernejším Edge-om. To znamená, že Internet Explorer je minulosťou. Pokles ešte zaznamenal internetový prehliadač Safari, na druhej strane mierne podrástol internetový prehliadač Firefox.

Aký prehliadač používať?

Túto otázku si pravdepodobne pokladá veľa majiteľov počítačov. Či už je to s Windowsom, alebo macOS. Správna odpoveď pravdepodobne neexistuje, každému užívateľovi vyhovuje niečo iné, okrem toho každý prehliadač má nejaké výhody. Napriek tomu by sme ti na MacBooku neodporúčali používať Google Chrome. Prečo? Tejto téme sa viac venujeme v článku Prečo sa na novom MacBooku neoplatí používať Google Chrome?

Tu je niekoľko oficiálnych adries, kde sa dajú stiahnuť tie najbežnejšie internetové prehliadače:

Niektoré z nich nepodporujú priamo macOS, ale napríklad ak máš Windows cez BootCamp na MacBooku, tak sa ti určite zídu 🙂

Aký internetový prehliadač používaš ty a prečo?

Stiahnuť si môžeš prehliadače aj po kliknutí na ich logá:
Safari Browser LogoMozilla Firefox LogoGoogle Chrome LogoOpera Browser Logo

Zdroj: wikipedia.org

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Momentálne mám na starosti kompletnú grafiku nášho webu. Taktiež tému jailbreak,aplikácie či pozadia od SvetApple. Zodpovedám aj za odpovedanie na facebookové správy na našej oficiálnej FB stránke. Takže ak máš hocijaké otázky, alebo ma chceš kontaktovať, neváhaj a pokojne minapíš na mail [email protected]