Najväčšia platforma na zdieľanie videí na svete spúšťa agresívnu kampaň voči ľuďom, ktorí pri sledovaní videí využívajú systémy AdBlock. Samotná internetová stránka je dostupná zadarmo pre miliardy používateľov po celom svete, no ak za ňu nie ste ochotní platiť v rámci členstva YouTube Premium, ktoré vám po novom sprístupní napríklad aj kvalitnejšie prehrávanie videa, musíte strpieť reklamy.

Ako informuje portál Bleepingcomputer, YouTube pri tejto príležitosti tvrdí, že práve vďaka reklamám môže služba zostať naďalej bezplatná. Spoločnosť Google, ktorá YouTube prevádzkuje, si týmto spôsobom kryje náklady a pochopiteľne sa snaží niečo zarobiť. Aj to je dôvod, prečo sa „adblockerom“ začalo zobrazovať nečakané upozornenie, ktoré ich úplne odstavilo.

YouTube im totiž po novom dáva iba dve možnosti, aby si mohli pozrieť video. Buď vypnú AdBlock a pozrú si reklamu, alebo sa prihlásia na platený odber YouTube Premium, v rámci čoho reklamy zmiznú a získajú aj ďalšie služby. V opačnom prípade sa ku videám na platforme nijako nedostanú a dokonca môžu byť na určitý čas úplne odstavení.

YouTube
Zdroj: Reddit

YouTube vám môže dať dočasný ban

O tejto novinke, ktorá je v súčasnosti v štádiu testovania, sme vás poprvýkrát informovali ešte v priebehu mája. Zdá sa však, že blokovanie videí pre adblockerov sa teraz podstatne viac rozšírilo a pociťujú ho používatelia po celom svete.

YouTube obmedzenie
Zdroj: Reddit

YouTube sa už ku tejto téme aj oficiálne vyjadril, pričom zdôraznil, že zatiaľ ide len o experiment, ktorý sa v budúcnosti môže stať pevnou súčasťou platformy.

Služba tiež uviedla, že ľudia využívajúci AdBlock sa môžu v budúcnosti stretnúť s dočasným banom zo služby. Videá si nejaký čas neprehrajú vôbec, pravdepodobne ani po tom, čo si AdBlock vypnú.

Samotný krok vlastne nie je až takým veľkým prekvapením, nakoľko z globálneho hľadiska stráca spoločnosť Google, respektíve YouTube na týchto praktikách miliardy dolárov ročne.

Reklama
Reklama

Chce teda donútiť ľudí, aby za jej služby platili, alebo si pozreli reklamu, ktorá za nich „zaplatí“ zhliadnutie videa.

Dajte nám vedieť do komentára, čo si myslíte o tejto praktike vy. Ste na strane ľudí využívajúcich AdBlock, alebo platformy YouTube? Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz

Prečítajte si tiež  YouTube chce, aby ste mohli sledovať Netflix, Disney+, HBO Max či Apple TV+ na jednom mieste
Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here