Apple Watch priniesli minulý rok perfektnú funkciu s názvom “walkie-talkie”, teda u nás Vysielačka. Nástroj umožňuje komunikovať tým používateľom, ktorí vlastnia jablkové hodinky. Prednedávnom bola ale deaktívovaná kvôli bezpečnostnej chybe. Dôležité ale je, že vysielačka pre Apple Watch sa s príchodom WatchOS 5.3 vracia.

Vysielačka pre Apple Watch sa vracia vo WatchOS 5.3

Niektorí ju milujú, niektorí ju nenávidia a iní zase ani nevedia, že v ich hodinkách je takáto možnosť. Vysielačka je ešte relatívne čerstvou novinkou a ešte sa ani nestihla aklimatizovať, už musela byť vypnutá. Objavilo sa tu závažné bezpečnostné riziko, ktoré podľa dostupných informácii umožňovalo používateľov appky odpočúvať. No a to môže byť celkom problém. Nejde len o dnešnú dobu, kedy je veľmi jednoduché používať nejaké zariadenia, ktoré ľudia vlastnia na špionáž (napríklad ako to robila spoločnosť Huawei). Ide aj o povesť Apple.

Firma si snaží v oblasti bezpečnosti udržať dobre meno už roky. Operačné systémy bývajú tak zabezpečené, že je prakticky nemožné, aby sa do nich niekto nabúral. Aj preto muselo ihneď konať. Podľa oficiálnych vyjadrení spoločnosti Apple šlo o bezpečnostné riziko, ktoré museli vývojári opraviť. Dôležitou informáciou ale je, že na to kompetentní prišli včas a neohrozili tak žiadneho používateľa. Samotné Apple potvrdilo, že bezpečnostné ohrozenie nikoho nezasiahlo.

Výsledkom je teda update WatchOS 5.3, ktorý dnes prichádza spolu s iOS 12.4. Ten prináša do hodiniek už opravenú verziu aplikácie, ktorá funguje bezchybne a eliminuje možnosť odpočúvania. Aplikáciu teda môžete bezpečne používať aj naďalej.

Apple rýchlo koná

Aj toto je jeden z príkladov, ktorí nám úplne krásne ukazuje, ako dokáže Apple rýchlo konať v prípade, že vznikne bezpečnostné riziko. Nie je to po prvý krát. Často sa stane, že sa objavia správy o ohrození celých systémov a do niekoľkých dní nám na telefónoch bliknú upozornenia týkajúce sa aktualizácie.

To je dôležité. Keby Apple na bezpečnosť “kašľalo” a neriešilo by ju to, každého by nás mohli bez väčších problémov sledovať, čítať naše správy či odpočúvať konverzácie. V dnešnej dobe to vôbec nie je problém, najmä ak ste zdatnejší hacker. Našťastie tu je ale firma, ktorej na bezpečnosti záleží. Aj preto sme za Apple takí radi.

Vysielačka pre Apple Watch sa vracia vo WatchOS 5.3. - svetapple.sk
Vysielačka pre Apple Watch sa vracia vo WatchOS 5.3. – svetapple.sk

zdroj: 9to5mac

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here