Tvorcovia sociálnej siete WhatsApp neustále pracujú na tom, aby bolo jej používanie lepšie a bezpečnejšie. Aktuálne sa tu nachádza viacero nástrojov, ktoré bojujú s dezinformáciami. Teraz pribudol ďalší, ktorému nerobí problémy ani šifrovaná komunikácia.

WhatsApp bojuje proti dezinformáciám

Ako už určite viete, všetky konverzácie, ktoré odošlete v tejto appke podliehajú šifrovaniu. Aj keď by sa teda dezinformácie, podvody a ďalšie podobné správy dali relatívne ľahko detektovať, nie je to celkom možné.

Vývojári hľadali iný spôsob, ako zamedziť ich šíreniu. Jedným z hlavných cieľov bolo označiť komunikáciu, ktorá bola preposlaná príliš veľakrát. V takomto prípade existuje veľká pravdepodobnosť, že autorom textu nie je niekto, koho poznáte a komu dôverujete. Vznikajú tak hoaxy.

Druhou metódou, ako obmedziť šírenie dezinformácií je zákaz hromadných správ pre viac ako 5 osôb. Podľa WhatsAppu nie sú najväčším problémom tvorcovia falošných správ ale tí, ktorí ich bez premyslenia rozosielajú ďalej všetkým svojim kontaktom.

- Reklama -

Podľa posledného reportu boli tieto kroky veľmi úspešné. Napríklad také preposielanie správ sa znížilo až o 70%! Teraz autori zaviedli novú funkciu (vo vybraných krajinách), ktorá umožňuje používateľom skontrolovať informáciu, ktorú obdržali.

Stačí kliknúť na tlačidlo lupy v chate a o všetko sa postará appka vo vašom mobile. Novinka funguje tak, že používateľ jednoducho skopíruje správu do prehliadača a overí si pravosť. Ľudia by mali byť opatrní s textami, ktoré zdieľajú. Špeciálne to platí v tomto hektickom období.

Pandémia koronavírusu vytvára skvelé podmienky na šírenie “nezmyslov”, ktoré môžu byť častokrát aj nebezpečné (napríklad pre vaše zdravie). Stretli ste sa za podobné obdobie s nejakým hromadným hoaxom? Napíšte nám do komentára.

zdroj

- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here