Tvorcovia sociálnej siete WhatsApp neustále pracujú na tom, aby bolo jej používanie lepšie a bezpečnejšie. Aktuálne sa tu nachádza viacero nástrojov, ktoré bojujú s dezinformáciami. Teraz pribudol ďalší, ktorému nerobí problémy ani šifrovaná komunikácia.

WhatsApp bojuje proti dezinformáciám

Ako už určite viete, všetky konverzácie, ktoré odošlete v tejto appke podliehajú šifrovaniu. Aj keď by sa teda dezinformácie, podvody a ďalšie podobné správy dali relatívne ľahko detektovať, nie je to celkom možné.

Vývojári hľadali iný spôsob, ako zamedziť ich šíreniu. Jedným z hlavných cieľov bolo označiť komunikáciu, ktorá bola preposlaná príliš veľakrát. V takomto prípade existuje veľká pravdepodobnosť, že autorom textu nie je niekto, koho poznáte a komu dôverujete. Vznikajú tak hoaxy.

Druhou metódou, ako obmedziť šírenie dezinformácií je zákaz hromadných správ pre viac ako 5 osôb. Podľa WhatsAppu nie sú najväčším problémom tvorcovia falošných správ ale tí, ktorí ich bez premyslenia rozosielajú ďalej všetkým svojim kontaktom.

Podľa posledného reportu boli tieto kroky veľmi úspešné. Napríklad také preposielanie správ sa znížilo až o 70%! Teraz autori zaviedli novú funkciu (vo vybraných krajinách), ktorá umožňuje používateľom skontrolovať informáciu, ktorú obdržali.

Stačí kliknúť na tlačidlo lupy v chate a o všetko sa postará appka vo vašom mobile. Novinka funguje tak, že používateľ jednoducho skopíruje správu do prehliadača a overí si pravosť. Ľudia by mali byť opatrní s textami, ktoré zdieľajú. Špeciálne to platí v tomto hektickom období.

Pandémia koronavírusu vytvára skvelé podmienky na šírenie „nezmyslov“, ktoré môžu byť častokrát aj nebezpečné (napríklad pre vaše zdravie). Stretli ste sa za podobné obdobie s nejakým hromadným hoaxom? Napíšte nám do komentára.

zdroj

Prečítajte si tiež  WhatsApp so zásadnými novinkami!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.