Sociálna sieť X zavádza nové zmeny, vďaka ktorým majú byť používatelia viac zabezpečení. Systém PassKeys už používa množstvo sietí a portálov, no spoločnosť Elona Muska túto vychytávku zavádza až teraz.

Passkeys je relatívne nový štandard, ktorý vytvorili spoločnosti Apple, Google a Microsoft v spolupráci s alianciou FIDO a konzorciom W3C. Systém spája kryptografický kľúč so zariadením zabezpečeným prostredníctvom biometrických údajov alebo prístupového kódu.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Passkeys pre X si nastavíte iba cez iOS

Nastavenie prístupového kľúča pre X je možné len prostredníctvom aplikácie iOS. V systéme Android ani na webe nie je k dispozícii, no po nastavení na iPhone môže overovať prihlásenia do siete X, pokiaľ sa používajú heslá iCloud.

Zdroj: Apple

Passkeys figurujú v úlohe prihlasovacích údajov novej generácie, ktoré sú bezpečnejšie a jednoduchšie na používanie ako štandardné heslá. Ako vysvetľuje spoločnosť Apple v dokumente podpory k tejto funkcii, Passkeys sú postavené na štandarde WebAuthn a používajú jedinečný pár kryptografických kľúčov pre každú webovú stránku alebo účet.

Ako funguje systém Passkeys? 

V praxi funguje táto funkcia na báze dvoch od seba odlúčených overovacích faktorov. Jeden kľúč je verejný a uložený na serveri webovej stránky, zatiaľ čo druhý kľúč je súkromný a uchováva sa priamo v zariadení.

V iPhone a iných zariadeniach s biometrickým overovaním sa na autorizáciu prístupového kľúča používa Face ID alebo Touch ID, ktoré overujú používateľa na webovej lokalite.

Aby bolo používateľovi umožnené prihlásenie, kľúče sa musia zhodovať. Keďže druhý kľúč je súkromný a má ho k dispozícii len používateľ, nie je možné ho ukradnúť, alebo vystaviť ho akémukoľvek riziku zo strany potenciálnych útokov.

Passkeys budú spolupracovať v závislosti od kľúčenky iCloud Keychain, ktorá vyžaduje dvojfaktorovú autentifikáciu na ďalšiu ochranu. Kľúče Passkeys sa synchronizujú vo všetkých zariadeniach používateľa prostredníctvom tejto kľúčenky, ktorá je zabezpečená end-to-end šifrovaním.

Prečítajte si tiež  Elon Musk totálne zabíja Twitter. Stratil skoro 3/4 svojej hodnoty

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 950 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -