Spoločnosť Apple už skoro desať rokov pracuje na utajenom projekte „Titan“, pod ktorým sa neskrýva nič iné ako prvé vozidlo s nahryznutým jablkom v logu. Malo by byť plne autonómne, elektrické a podrobnejšie informácie o ňom sme zhrnuli v tomto článku. Apple ale nie je jediný technologický výrobca, ktorý nám už čoskoro predstaví vlastné auto. Predbehnúť by ho mal čínsky technologický gigant, spoločnosť Xiaomi. Téme sa venoval portál Gizchina.

Vozidlo od Xiaomi je aktuálne v pokročilom štádiu vývoja, pričom platí, že zamaskované prototypy už začínajú brázdiť čínske cesty. Silueta vozidla je v tvare sedan / liftback a v prednej časti sa nachádza obrovský LiDAR radar (nad čelným sklom), ktorý bude slúžiť s vysokou pravdepodobnosťou na režim autonómnej jazdy typu L2. Medzičasom dokonca unikli aj prvé „oficiálne“ obrázky, ktoré sa so zamaskovaným vozidlom zhodujú. Dizajn automobilu od Xiaomi vďaka ním už nie je tajomstvom.

Zahraniční automobiloví blogeri pri pohľade na tvary upozorňujú, že tento koncept má príliš dlhú prednú časť. Takéto riešenie je pri elektromobiloch netradičné. Aj preto sa objavili špekulácie, že toto vozidlo by sa mohlo predávať aj ako plug-in hybrid alebo dokonca s klasickým spaľovacím motorom. Pri pohľade na cenu, na ktorú sa pozrieme nižšie to nie je celkom vylúčené.

Xiaomi auto
Zdroj: carnewschina

Predpokladá sa tiež, že vo vozidle nájdeme aj moderný infotainment, ktorý bude fungovať prostredníctvom obrovskej obrazovky. Prvé auto od Xiaomi by mohlo týmto spôsobom konkurovať Tesle, ktorá je v Číne veľmi populárna a používa podobné riešenie.

Samotný automobil by mohol byť aj veľmi výkonný. Naznačujú to minimálne výrezy v predných blatníkoch, ktoré by mohli slúžiť na chladenie bŕzd (za predpokladu, že nebudú zaslepené).

Xiaomi auto
Zdroj: carnewschina

Rovnako tvar tohto vozidla je veľmi aerodynamický, pričom však niekoho môže prekvapiť, že tu nie sú kamery namiesto spätných zrkadiel – pôsobí to menej „high-tech“. Každopádne sa tu ale nachádzajú aspoň zapustené kľučky dverí, ktoré si osvojujú výrobcovia po celom svete.

Xiaomi chce svoje auto predávať lacno 

Xiaomi auto
Zdroj: carnewschina / Gizchina

Prvé auto od Xiaomi by sa malo spoliehať na aktualizované logo „MI“, ktoré bolo predstavené v marci 2021. Na záver vás ešte určite zaujíma cena, ktorá je v tejto chvíli utajená.

Zahraničné média ale špekulujú, že by mohla štartovať v prípade základných verzií na úrovni cca 25 000 € a končiť niekde na hranici 35 000 € až 40 000 € v závislosti od verzie. Len pre porovnanie, pri Apple Car sa predpokladá, že môže stáť aj viac ako 100 000 €!

Prečítajte si tiež  Technológie Apple Car testuje viac vodičov, ako technológie automobilky Tesla
Loopi
REKLAMA

V praxi by tak išlo o veľmi lacný elektromobil, ktorý by mohol konkurovať aj spaľovákom. Na druhej strane, uvedené ceny by mali platiť len pre čínsky trh. V Európe by boli teda určite výrazne vyššie. Dajte nám vedieť do komentára, ako sa vám zábery, na ktorých je vyobrazené prvé vozidlo od Xiaomi páčia. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -