Dnešné deti so smartfónmi doslova vyrastajú. Najskôr im rodičia požičiavajú svoje zariadenia a neskôr, keď sú staršie, im kupujú vlastné mobilné telefóny alebo tablety s dotykovou obrazovkou a prístupom na internet.

Z Veľkej Británie sa však ozývajú hlasy, že tento prístup nie je správny a smartfóny by mali byť zakázané pre všetky deti mladšie ako 16 rokov, spolu s varovaniami na krabičke, ktoré používajú aj tabákové výrobky. Téme sa venoval portál DailyMail.

Za touto iniciatívou stoja aktivisti z rodičovskej skupiny UsforThem, ktorá sa domnieva, že smartfóny môžu deti rozptyľovať, izolovať a taktiež deprimovať prostredníctvom návykových aplikácií. Sem patria sociálne siete, hry a ďalšie.

Cieľom kampane je dosiahnutie vládnou intervencie, vďaka ktorej by sa deti mohli stať menej závislé na digitálnych technológiách. Skupina UsforThem sa vo veľkom začala zaujímať o túto tému po tom, čo herečka Sophie Winkleman prezradila, že svoje deti odviedla zo súkromnej školy, pretože sa dozvedela, že od šiestich rokov začnú dostávať iPady.

Podľa jej názoru používanie digitálnych technológií a sociálnych sietí ovplyvňuje schopnosť učenia sa a spôsobuje depresie u tínedžerov.

Prečo by mali byť smartfóny zakázané pre deti mladšie ako 16 rokov? 

Novú iniciatívu podporuje Latharine Birbalsingh, ktorá je považovaná za najprísnejšiu školskú riaditeľku v celej Veľkej Británii. Pre portál The Sun sa vyjadrila, že smartfóny ničia mladým ľuďom mozgy.

S týmto názorom súhlasí aj doktor Álvaro Bilbao, odborník na poranenia mozgu a psyhoterapeut, podľa ktorého smartfóny oneskorujú schopnosť dieťaťa zlepšiť rozsah pozornosti a taktiež negatívne ovplyvňujú schopnosť získať väčšiu mieru kontroly nad vlastnou mysľou. Sám spomína, že smartfóny by mali byť výrazne obmedzené pri osobách, ktoré sú mladšie ako šesť rokov.

Z jeho pozorovania vyplýva, že tie deti, ktoré boli v pravidelnom kontaktne s mobilnými telefónmi, tabletmi alebo počítačmi majú horšiu pozornosť, koncentráciu a pamäť v porovnaní s deťmi, ktoré sa s týmito technológiami tak často nestretávajú.

Čím viac času deti na mobiloch a tabletoch strávia, tým väčšie vzniká riziko rôznych psychických problémov, súvisiacich so správaním, riziko poruchy pozornosti, vznik depresií, problémy so závislosťou a tak ďalej. Aj preto by mali byť mobilné zariadenia regulované.

Ako by sa mal zákaz uplatňovať? 

Kampaň skupiny UsforThem požaduje pre predaj smartfónov podobný právny rámec, ako pri predaji tabakových výrobkov.

Výrobcovia, dodávatelia a tiež poskytovatelia telefónnych služieb by mali na základe návrhu nadobudnúť povinnosť preukázať, že ich produkty a služby sú dostatočne bezpečné pre deti a mládež.

Prečítajte si tiež  Petr Mára rozbalil 16 rokov neotvorený iPod. Výsledok bol obrovským sklamaním

Aj tento článok sme vytvorili vďaka nášmu novému e-shopu Loopi.sk, kde si môžete zakúpiť kvalitné príslušenstvo pre svoj iPhone, Apple Watch, Mac alebo ďalšie zariadenia. Využite aj drobnú zľavu pri platbe cez Apple Pay. 

Loopi reklama
Reklama

Kým to neurobia, ich predaj by mohol byť úplne zakázaný osobám, ktoré sú mladšie ako 16 rokov. Na baleniach smartfónov by sa tiež mali vyskytovať podobné varovania, aké poznáme z krabičiek cigariet, či iných tabákových výrobkov.

A aj keď sa vám môže zdať tento nápad ako vcelku šialený a nereálny, už v minulosti sa v Británii objavili podobné návrhy, ktoré však neprešli. Naposledy to bolo v roku 2016.

Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tejto téme myslíte vy. Nemali by mať mladí ľudia do 16 rokov prístup ku smartfónom alebo áno? Na jednej strane im totiž môžu spôsobovať problémy, no na strane druhej ide o komunikačné zariadenia, ktoré im vedia vo veľa situáciách pomáhať.

Z nášho pohľadu ide teda o komplikovanú tému, ktorá sa nedá vnímať iba z jednej strany. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -