Aj keď si to väčšina z nás neprizná, ľudstvo má veľký problém. Závislosť na mobile, ktorá sa odborne nazýva nomofóbia, trápi obrovské percento populácie. V súčasnosti je na Zemi približne 3,8 miliardy ľudí, ktorí vlastnia moderný smartfón, pričom sú vystavovaní správam a notifikáciám až o 427 % častejšie, ako v roku 2013. To má rôzne negatívne vplyvy na naše zdravie.

Hoci si dnes život bez smartfónu asi nevieme predstaviť a väčšina z nás ho považuje za perfektného spoločníka na každý deň, jeho prílišné používanie je veľmi škodlivé. Výrobcovia tieto produkty navrhujú tak, aby sme ich túžili mať stále v ruke a pred očami.

Závislosť na mobile do veľkej miery ovplyvňujú napríklad zvuky, vibrácie či kvalitné displeje, na ktoré sa chceme pozerať a pomocou ktorých chceme získavať nové informácie. Veľakrát to pripomína herné automaty, s ktorými sa môžete stretnúť v kasínach a podľa bývalého etického dizajnéra Tristana Harrisa zo spoločnosti Google, to vlastne ani nie je náhoda. Presne z nich totiž čerpali inžinieri inšpiráciu.

Aké má závislosť na mobile dôsledky? 

Ako uvádza portál Addictioncenter, chronická závislosť na mobile je len nedávno vyvinutá forma závislosti, ktorá podlieha postupnému skúmaniu. Aj preto ju niektoré psychiatrické asociácie vo svete ešte stále neuznali.

Odborníci ju však označujú za „behaviorálnu závislosť„, ktorá môže mať na ľudí až extrémne dopady. Niektorí dokonca uvádzajú, že na našich mobiloch budeme závislí rovnako, ako gambleri na hazardných hrách. S používaním týchto zariadení tiež súvisí zvýšená miera samovrážd.

Medzi dôsledky závislosti na mobile patrí: 

  • Spánkový deficit
  • Nižšia koncentrácia
  • Bloky kreativity
  • Úzkosť
  • Znížené poznanie
  • Stres
  • Osamelosť
  • Neistota
  • Narušené vzťahy
  • Zlé známky v škole
  • Psychologické poruchy

Závislosť na mobile u detí 

Závislosť na mobile u detí
Zdroj: Unsplash / Gaelle Marcel

Rovnako treba zdôrazniť, že tento problém nemajú len dospelí. Závislosť na mobile u detí je čoraz rozšírenejší pojem, s ktorým sa stretávajú rodičia po celom svete.

Pokiaľ je dieťa týmto zariadeniam vystavované od útleho veku a postupne si bez nich nevie predstaviť svoj každodenný život, môže to mať veľmi negatívne dôsledky na jeho správanie, sústredenie, schopnosť pamätať si a veľa ďalších aspektov života.

Výskumníci tiež uvádzajú, že časté používanie mobilov môže stáť aj za vznikom rôznych fyzických dysfunkcií. Ide napríklad o stratu šedej mozgovej hmoty, s čím sa ľudia stretávajú najmä pri pravidelnom užívaní návykových látok.

Závislosť na mobile zvyšuje riziko samovrážd 

Ako dávnejšie odhalilo Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), závislosť na mobile môže prispieť ku celkovému nárastu samovrážd medzi tínedžermi, pričom mimoriadne ohrozené sú mladé dospievajúce dievčatá. Až u 58 % z nich stúpla medzi rokmi 2010 – 2015 miera depresií. V súčasnosti môže byť toto číslo ešte vyššie.

CDC tiež zdôrazňuje, že v rovnakom období stúpol počet samovrážd až o 65 %, pričom podľa vedcov to má priamy súvis s používaním mobilných zariadení, ktoré sa v rovnakom čase dostali do popredia.

Závislosť na mobile príznaky

Závislosť na mobile u detí a dospelých
Zdroj: Bing

Podľa odborníkov existuje iba veľmi tenká hranica medzi tým, či svoj mobil používate zdravým alebo nutkavým spôsobom. V súčasnosti je podľa výskumov závislá na svojom smartfóne až 6,3 % populácie, pričom najhoršie sú na tom mladí ľudia do 30 rokov, pri ktorých je to až 16 % (a možno aj viac).

A ak sa teraz pýtate, ako rozlíšiť normálne „zdravé“ používanie mobilu od toho, pri ktorom už hovoríme o závislosti, nižšie sme vypísali sedemnásť známok a príznakov. Ak sa v niektorých z nich vidíte aj vy, pravdepodobne máte problém. Telefón už neslúži vám, ale vy slúžite jemu:

  1. Klamete sami seba, že telefón nepoužívate často
  2. Vaši blízky vám často hovoria, aby ste odložili telefón
  3. Zanedbávate prácu, školu alebo domáce povinnosti
  4. Fantómové vibrácie (pocit, že ste cítili vibráciu, aj keď vám neprišla správa)
  5. telefón neviete odložiť
  6. Stále viac času trávite na telefóne
  7. Cítite sa nahnevaní alebo podráždení, ak sa telefón nedá používať (napríklad sa vybije, alebo ste si ho zabudli doma)
  8. Siahate po telefóne vždy, keď ste sami a nudíte sa
  9. Neustále kontrolujete profily ľudí a pociťujete úzkosť
  10. Počas používania telefónu ste sa zranili (napríklad z nepozornosti)
  11. Prokrastinácia (úlohy odkladáte na neskôr)
  12. Slabý alebo neexistujúci spoločenský život
  13. Izolujete sa od svojich blízkych
  14. Máte pocit nedostatočného kontaktu s osobami
  15. Keď v noci vstanete, zvyknete si skontrolovať telefón
  16. Túžite po prístupe ku telefónu
  17. Máte strach, že vám ujde niečo nové

Podľa expertov v súčasnosti neexistuje žiaden ideálny pomer medzi tým, ako často používate svoj telefón. Ak však pociťujete niekoľko z vyššie uvedených bodov a stáva sa vám to pravidelne, je to jasný dôkaz, že by ste na svojej závislosti mali začať pracovať a postupne ju odbúravať. Dá sa to.

Ako sa zbaviť závislosti na mobile? 

Aj keď nás mobilné telefóny obklopujú takmer všade, neznamená to, že sa závislosť na ich obrazovkách, zvukoch alebo vibráciách nedá postupným spôsobom aspoň čiastočne eliminovať. Dnes už dokonca existujú špeciálne centrá pre liečbu závislosti, ktoré sa snažia takýmto pacientom pomôcť. Často sa používa napríklad:

  • Kognitívno-behaviorálna terapia
  • Skupinová terapia
  • Manželské alebo párové poradenstvo
  • Skupinová podpora
  • Psychoterapia
  • Motivačný pohovor
  • Medikamentózna liečba

Pomôcť si môžete pred závislosťou na mobile aj vy sami 

Rovnako však môžete na odstraňovaní závislosti na mobile zapracovať aj vy sami. Dnešné zariadenia už obsahujú rôzne funkcie, ktoré ich používanie značne obmedzujú. Jednou z nich je napríklad deaktivácia notifikácií, alebo ich používanie len pri dôležitých aplikáciách.

Rovnako tak môžete vyskúšať rôzne režimy (napríklad lietadlo), alebo funkcie sústredenia, počas ktorých sa jednoducho zapriete, že svoj telefón nechytíte do ruky.


Aj tento článok sme vytvorili vďaka nášmu novému e-shopu Loopi.sk, kde si môžete zakúpiť kvalitné príslušenstvo pre svoj iPhone, Apple Watch, Mac alebo ďalšie zariadenia. Využite aj drobnú zľavu pri platbe cez Apple Pay.

Loopi Eco Case
Reklama

Veľmi dobrým pomocníkom tiež môže byť znižovanie časového limitu pred obrazovkou. Sami si jednoducho nastavíte, koľko času by ste mali každý deň tráviť na svojom telefóne, a ak to prekročíte, zariadenie sa vám zamkne. Dôležité ale je, aby ste tento limit postupne znižovali.

Podobných užitočných trikov určite existuje ešte viac a ak máte nejaké tipy, podeľte sa o ne s nami v komentároch. Na záver už iba uvedieme, že závislosť na telefóne u detí alebo dospelých netreba podceňovať, pretože môže mať veľmi negatívne dopady na život. Určite sa teda oplatí zapracovať na jej odstránení a priznať si, že máme problém. Nie je to žiadna hanba.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -