Ako iste viete, spoločnosť Apple si vždy potrpela na prvotriedny dizajn. Možno že aj preto získala obrovské množstvo fanúšikov naprieč celou komunitou. V posledných rokoch využíva pri luxusnejších iPhonoch rámy z nehrdzavejúcej ocele. Aby eliminovala viditeľné otlačky na zlatom iphone 12 Pro (Max), pridala naň špeciálnu povrchovú úpravu.

Zlatý iPhone 12 Pro (Max) ako jasná tohtoročná voľba?

Vyzerá to tak, že technologický gigant urobil zaujímavý krok. Zlatý iPhone 12 Pro (Max) dostal špeciálnu povrchovú úpravu pre svoj rám, pričom zvyšné verzie nie. Informácie odhalil Matthew Panzarino z magazínu TechCrunch. Podľa jeho slov by mal byť tento model o niečo menej náchylný voči odtlačkom prstov.

Pri výrobe verzií Graphite, Silver a Pacific Blue sa používa štandardný proces PVD (fyzikálne nanášanie pár). Ak sa však pozrieme na farbu Gold, zistíme, že Apple sem aplikuje HiPIMS (Vysoko výkonné impulzné magnetrónové rozprašovanie). Pri tomto procese sa ukladá povlak v super-hustom vzore, ktorý je extrémne tvrdý, jasný a molekulárna štruktúra pripomína nerezovú oceľ.

Hoci je to trochu veda, výsledkom sú pozitívne vedľajšie účinky. Akékoľvek znečistenie mizne rýchlejšie a na ráme sa zachytáva menej odtlačkov prstov. Ako iste viete, týmto problémom trpia všetky iPhony vyrobené z nehrdzavejúcej ocele.

Ďalšou zaujímavosťou je, že vyššie popisovaný povlak, vyrobený procesom HiPIMS, je o niečo odolnejší než PVD. Vo výsledku by tak mohol byť menej náchylný na škrabance a akékoľvek iné povrchové opotrebovanie.

Môj pohľad na vec

Je zaujímavé, že Apple využíva pri viacerých verziách svojho vlajkového modelu aj viacero povrchových úprav. Odpoveď na to, prečo je to tak samozrejme nepoznám. Pri krátkom zamyslení som však dospel k následujúcemu záveru.

Na zlatej farbe sa mohlo objavovať väčšie množstvo odtlačkov prstov, než na zvyšných prevedeniach. To kompetentných prinútilo konať a zvolili technologický proces HiPIMS. Je zrejmé, že takáto technológia bude nákladnejšia, než štandardné PVD a tak ju získal len „najnáchylnejší“ model.

Druhým dôvod môžu byť klasické problémy vo výrobe. Apple by možno chcelo použiť HiPIMS pri všetkých variantoch, no kapacity mu to neumožnia. Táto firma vyrába neporovnateľne viac zariadení (tých istých) oproti svojim konkurentom. Inováciu teda zvyknú brzdiť dodávateľské reťazce a ja verím, že je to aj tento prípad.

Len tak mimochodom, pôvodne som plánoval nákup prevedenia Pacific Blue. Akonáhle som ale zazrel zlatú, zostal som na vážkach. Na prezentačných záberoch vyzerá absolútne nádherne. Táto informácia ma ešte viac presviedča, aby som svoje pôvodné plány prehodnotil. Do komentára mi napíšte, ako pôsobí táto farba na vás.

Prečítajte si tiež  Apple má problém, iPhone 14 má mať hardvérovú chybu. Takto sa prejavuje

zdroj

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.