Zákaz aplikácie TikTok prichádza aj na Slovensko. Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky (ďalej MV SR) vydalo pre svojich zamestnancov varovanie, v ktorom ich žiada, aby si zo svojich mobilných zariadení odinštalovali túto čínsku sociálnu sieť. O všetkom informoval portál Živé.sk.

MV SR má konkrétne obavy z toho, že TikTok zhromažďuje veľké množstvo informácií o používateľovi či zariadení, ktoré následne končia na serveroch tretích strán. Tieto dáta by mohli byť neskôr zneužité na cielené kybernetické útoky voči konkrétnym osobám, vrátane hrozieb typu phishing.

Zamestnanci, ktorí môžu mať na MV SR prístup ku citlivým údajom si majú aplikáciu odinštalovať zo svojich pracovných ale aj súkromných zariadení, ktoré používajú na pracovné účely. V ideálnom prípade by teda s ňou nemali prísť do kontaktu nikde, kde by mohla mať prístup ku citlivým dátam.

Ministerstvo považuje tento krok za najjednoduchší spôsob, ako eliminovať hrozby spojené s TikTokom. Akonáhle bude aplikácia odinštalovaná a zakázaná na všetkých služobných, pracovných, alebo súkromných zariadeniach, ktoré sú využívané na pracovné účely, nebude predstavovať nebezpečenstvo súvisiace s prístupom do informačných systémov a infraštruktúry MV SR.

Na Slovensku kopírujeme iné krajiny a inštitúcie 

Samotný krok pritom nie je až taký prekvapivý. Pred zhruba dvoma týždňami zakázal aplikáciu TikTok aj Európsky parlament, pretože sa taktiež obával hrozieb súvisiacich so zbieraním osobných údajov a následným odosielaním týchto dát do Číny.

Objavili sa totiž viaceré špekulácie, že Číňania môžu TikTok zneužívať vo svoj prospech, pričom prístup k jeho databáze môže mať priamo čínska vláda – s ktorou kooperuje prevádzkovateľ sociálnej siete, spoločnosť ByteDance.

Tento článok vznikol aj vďaka internetovému obchodu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné Apple príslušenstvo pre iPhone, Apple Watch, Mac, AirPods, AirTag a veľa ďalších. Na e-shope nájdete široký sortiment produktov v rôznych farbách a prevedeniach skladom, ktoré sú expedované do 24 hodín od zadania objednávky. Taktiež môžete zaplatiť veľmi jednoducho kartou ale aj cez Apple Pay, čo vám ponúkne vysokú bezpečnosť a tiež komfort. (Reklama)

Aj to je koniec koncov dôvod, prečo sa čoraz častejšie hovorí o úplnom zákaze TikToku v USA, kde má sociálna sieť aktuálne viac ako 100 miliónov používateľov. Nechajme sa prekvapiť, či sa túto horúcu novinku podarí presadiť.

Dajte nám vedieť do komentára, či si myslíte, že by mal byť TikTok na Slovensku úplne zakázaný. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -