Ako informuje portál GSMarena, Európska únia zatlačila na spoločnosť prevadzkujúcu sociálnu sieť TikTok a núti ju, aby začala dodržiavať novoprijatý zákon o digitálnych službách (DSA). Jeho cieľom je zlepšenie moderovania obsahu na takých platformách, akými je práve TikTok a to vrátane vytvorenia maximálnej transparentnosti.

Hľadáte kvalitný transparentný kryt pre svoj iPhone? Na Loopi.sk ho nájdete. V ponuke je za skvelú cenu a zaplatiť zaň môžete rýchlo a bezpečne cez Apple Pay. (reklama)

V praxi to znamená, že sociálna sieť by mala používateľom vysvetliť, prečo bol konkrétny obsah vymazaný a tiež odôvodniť to, akým spôsobom na nich inzerenti cielia svoje reklamy a propagácie.

TikTok môže byť v Európskej únii úplne zakázaný

Zdroj: Unsplash / Alexander Shatov / Jeremy Bezanger

Európsky komisár Thierry Breton povedal generálnemu riaditeľovi TikToku Shou Zi Chewovi, že platforma pod jeho vedením musí začať dodržiavať nové pravidlá v dostatočnom predstihu pred termínom 1. septembra. V opačnom prípade bude mať obrovské problémy a dokonca môže byť úplne zakázaná.

TikToku hrozí napríklad pokuta až do výšky 6 % z celoročných príjmov, čo v praxi predstavuje niekoľko miliárd eur. Pokiaľ by navyše sociálna sieť nemohla byť prevádzkovaná v Európa, pre spoločnosť by šlo o podstatne väčšiu stratu.

„S mladším publikom prichádza väčšia zodpovednosť,“ povedal generálnemu riaditeľovi TikToku Thierry Breton. Hovorkyňa TikToku Caroline Greerová na Twitteri uviedla, že platforma sa zaviazala dodržiavať pravidlá DSA, GDPR a Kódex praxe v oblasti dezinformácií. Evidentne sa teda chce vyhnúť možným problémom.

Odosielanie osobných údajov do Číny

TikTok v ruke používateľa na displeji iPhonu
Zdroj: Unsplash / Solen Feyissa

Thierry Breton sa podľa svojho dávnejšieho blogového príspevku obáva, že platformy ako práve TikTok zbierajú množstvo osobných údajov o používateľoch z EÚ a posielajú ich mimo, predovšetkým do Číny.

Týmto spôsobom môže byť ohrozená bezpečnosť Európanov. Zákon o DSA sa snaží takýmto praktikám zabraňovať a vytvára  bezpečnejší digitálny priestor pre všetkých európskych používateľov, najmä pre tých mladších.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  iOS 18 prinesie prvú umelú inteligenciu od Apple. Naučí sa po slovensky?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -