Spoločnosť Apple neustále myslí na softvérovú podporu pre svoje mobilné zariadenia. Nebudeme si klamať, štart iOS 17 nevyšiel celkom podľa predstáv a firma musí teraz žehliť problémy, ku ktorým v iPhonoch používateľov dochádza. Jednou z otázok, ktorá vás pred inštaláciou nadchádzajúcej aktualizácie iOS 17.1 určite zaujíma je to, aký má vplyv na výdrž batérie. Podarilo sa to zistiť vďaka RC verzii.

Pre tých čo nevedia, RC verzie operačných systémov sú prakticky zhodné s oficiálnymi verziami, ktoré Apple púšťa pre všetkých používateľov. K dispozícii však bývajú o cca týždeň skôr, aby firma stihla skontrolovať, či je všetko v poriadku. Aj to je dôvod, prečo verejní beta testeri alebo vývojári už neprechádzajú z RC verzii na „oficiálne“ verzie, pretože sú prakticky identické.

No a čo sa podarilo namerať? YouTube kanál iAppleBytes sa postaral o svoj klasický test, ktorého sa celkom takticky nezúčastňujú len najnovšie iPhony, ale aj staršie modely, ktoré vlastní väčšie množstvo používateľov.

A keďže RC verzia iOS 17.1 by mala byť v podstate zhodná s tou oficiálnou, výsledky môžeme považovať za relevantné. Ako teda tento test dopadol? Ani dobre, ani zle.

Aký má vplyv iOS 17.1 na výdrž batérie iPhonov? 

Najstarším zariadením v teste bol iPhone XR, ktorý spoločnosť Apple predstavila ešte v roku 2018. Pokiaľ máte tento smartfón, pripravte sa na to, že po prechode na iOS 17.1 sa vám môže mierne zhoršiť výdrž batérie. S novým systémom totiž dosiahol skóre 3046 bodov, zatiaľ čo pri iOS 17.0.3 to bolo 3278.

Ešte výrazne horšie dopadol novší iPhone 11, ktorý prišiel na trh v roku 2019. Toto zariadenie, ktoré je vybavené procesorom A13 Bionic dosiahlo pred aktualizáciou skóre 3353 bodov a po nej len 2930 bodov. Ide o pomerne výrazný rozdiel na úrovni 423 bodov, ktorý už môže byť pomerne citeľný.

Naopak, zlepšenia sa dočkal iPhone SE 2020, ktorý má taktiež procesor A13 Bionic. Tento model mal s predošlou aktualizáciou 2109 bodov a s tou novou 2198 bodov. Podobne potom dopadol aj iPhone 12, ktorý prišiel na trh v rovnakom roku no do vienka dostal procesor A14 Bionic. S operačným systémom iOS 17.0.3 dosiahol skóre 3306 bodov a s iOS 17.1 potom 3545 bodov.

Celý test na záver ukončil najmodernejší iPhone 13 z roku 2021, ktorý si z pôvodných 4260 bodov prilepšil až na 4680 bodov. S čistým svedomím teda môžeme napísať, že iOS 17.1 viac zlepšuje ako zhoršuje výdrž batérie, avšak ak máte staršie modely, pravdepodobne tu môžete pociťovať aj rýchlejšie vybíjanie. Nechajme sa prekvapiť, ako to dopadne v praxi.

Prečítajte si tiež  Používatelia hlásia problémy s iOS 11!

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -