V dobe, kedy máme v telefóne hneď niekoľko komunikačných platforiem sme akosi zabudli na tú, s ktorou sme skoro všetci začínali. Najmä staršie ročníky si určite pamätajú na dnes už legendárne ICQ, ktoré sme vo veľkom používali ešte pred tým, než vôbec existoval Facebook, Messenger, Instagram či WhatsApp. Ako informuje PC Mag, táto platforma svoju púť už čoskoro definitívne skončí.

Služba, ktorá bola na trhu skoro 30 rokov zverejnila na svojej oficiálnej internetovej stránke správu, ktorá jej zostávajúcich používateľov určite nepotešila. Píše sa v nej, že ICQ oficiálne prestane fungovať už 26. júna 2024. Služba tiež odkazuje ľudí na využívanie inej platformy, konkrétne ruskej VK, ktorá kúpila ICQ ešte v roku 2010. Uspieť sa jej však nepodarilo.

Tento ikonický softvér je mnohými považovaný za ten, ktorý odštartoval éru posielania krátkych textových správ cez internet. Pokiaľ vám dodnes nie je jasné, čo názov ICQ vlastne znamenal, odpoveď je jednoduchá. Išlo o skratku pre slová „I Seek You“ (Hľadám ťa).

Služba bola pôvodne vyvinutá v roku 1996 izraelskou spoločnosťou Mirabilis, ktorú neskôr kúpila spoločnosť AOL v roku 1998 za 407 miliónov dolárov. Tá ju prevádzkovala až do roku 2010, kedy ju prevzal vyššie spomínaný rusky VK.

Na prelome milénia ICQ používalo obrovské množstvo ľudí 

ICQ
Zdroj: ICQ / snímka obrazovky

Pokiaľ máte ešte stále v hlave ikonický zvuk pri príchode novej správy, zďaleka nie ste sami. ICQ bol na prelome milénia obrovský hit, ktorý by si v tom čase hľadal konkurenciu iba veľmi ťažko.

Dôkazom je fakt, že v roku 2001 službu používalo viac, ako 100 miliónov registrovaných ľudí. Neskôr však ICQ postupne prekonali ďalšie platformy, ako napríklad Facebook, ktoré začali v krátkom čase vznikať ako huby po daždi.

Na ICQ sa preto v pomerne krátkom čase zabudlo, čo bol impulz pre ruskú spoločnosť VK, aby ho v roku 2010 kúpila. Platforma totiž bola v tejto krajine stále populárna a preto ju chceli kompetentní oživiť.

Už v roku 2014 prišla mobilná verzia ICQ, ktorá pomohla jej rastu. A hoci bola niekoľkokrát v priebehu posledných rokov modernizovaná, aj tak postupom času začala stagnovať a prestala byť pre ľudí zaujímavá.

Dnes už túto apku nenájdete v App Store ani Google Play a postupne sa ruší aj počítačová verzia platformy. Spoločnosť VK sa ku ukončeniu ICQ oficiálne nevyjadrila, no môžeme predpokladať, že pre ňu bolo výhodnejšie apku ukončiť, ako do nej stále nalievať peniaze.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -