Na internete sa objavil nový typ podvodu, ktorý sa šíri najmä prostredníctvom komunikačnej platformy WhatsApp. Aj keď sa v Slovenskej republike tento podvod objavuje zatiaľ sporadicky, je dôležité byť na pozore a vedieť, ako sa proti nemu brániť. Je totiž pravdepodobné, že sa tu už čoskoro značne rozšíri. Téme sa venoval český portál Mobilizujeme.

Podvod funguje na pomerne jednoduchom princípe: na váš WhatsApp účet z ničoho nič zavolá neznáme číslo, často dokonca dvakrát po sebe, pričom každý hovor trvá len veľmi krátku dobu. Nie je to samozrejme náhoda. Akonáhle hovor stihnete zdvihnúť, volajúci na opačnej strane linky okamžite zavesí.

Vo chvíli, keď sa naopak rozhodnete zavolať späť, čo veľa ľudí urobí úplne prirodzene, vaše číslo sa môže ocitnúť na zozname potenciálnych obetí. Aj preto si musíte dávať na tieto praktiky obrovský pozor.

Späť za žiadnych okolností nevolajte. Podvodníci na WhatsAppe to vedia zneužiť

Volanie späť totiž môže viesť k zaradeniu vášho čísla do zoznamu dôverčivých jedincov, ku ktorému sa kybernetickí zločinci po čase vrátia. Následne môžete čeliť nežiadúcim SMS správam, e-mailom a ďalším spôsobom nevyžiadaného kontaktovania.

Útočníkovi sa týmto otvárajú dvere k rôznym formám komunikácie, ktorou vás dokáže nachytať alebo dokonca vydierať. Jeho cieľom je samozrejme iba jedno – získať z vášho účtu čo možno najviac peňazí. Dokonca sa môže pokúsiť o to, aby ste mu ich rovno poslali.

A aj keď si možno myslíte, že vás nikto týmto spôsobom neoklame, dennodenne sa stretávame s prípadmi, ktoré potvrdzujú presný opak. Aj preto musíte byť pri používaní WhatsAppu maximálne opatrní. Platí to však aj pri ďalších komunikačných platformách, ktoré by sa dali takýmto spôsobom zneužiť.

Ako sa voči tomuto podvodu chrániť? 

Aplikácia WhatsApp
Zdroj: Unsplash / Eyestetix Studio

Ak dostanete na WhatsApp hovor od neznámeho čísla, nemusíte sa obávať toho, že by ste okamžite prišli o peniaze. Hovory, ktoré prebiehajú cez túto sociálnu sieť sú totiž bezplatné a podvodníci nemôžu priamo vytiahnuť peniaze z vášho účtu.

Oveľa väčšie riziko ale spočíva v tom, že sa môžu pokúsiť presvedčiť vás na to, aby ste im zavolali späť cez klasickú telefónnu linku, čím by sa mohli vygenerovať vysoké náklady za medzinárodné volania.

Ak chcete predísť podobným situáciám, aktivujte si na WhatsApp funkciu „Ztišiť hovory od neznámych volajúcich„, ktorú nájdete v nastaveniach aplikácie pod sekciou Súkromie a hovory. Rovnako si môžete každé takéto neznáme číslo rovno zablokovať.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Máte doma túto nabíjačku? Rovno ju vyhoďte. Je smrteľne nebezpečná

V dobe digitálnej komunikácie je dôležité byť vždy ostražitý a chrániť sa pred podvodníkmi, ktorí neustále hľadajú nové spôsoby, ako zneužiť dôveru užívateľov. Rovnako odporúčame o tomto type podvodu informovať vašich blízkych, najmä tých vo vyššom veku, ktorí nemusia byť v rámci internetovej komunikácie tak zbehlí. Práve tento typ prevencie je najlepší na to, aby neprišli o peniaze.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -