Jedna z najväčších sociálnych sietí súčasnosti má na starom kontinente obrovský problém. TikTok, pri ktorom sa dlhodobo objavujú pochybenia v oblasti bezpečnosti musí v Európskej únii zaplatiť astronomickú pokutu vo výške až 345 miliónov eur. Dôvodom je porušenie zákona o údajoch pri manipulácii s účtami detí. The Guardian dodáva, že TikTok nechránil obsah neplnoletých používateľov pred očami verejnosti dostatočnými opatreniami.

Sociálnu sieť reguluje írsky dozorný orgán, ktorý vo svojom stanovisku uviedol, že aplikácia pochádzajúca z Číny zameraná na zdieľanie videí sa dopustila viacerých zásadných porušení pravidiel v rámci GDPR. TikTok mál nastaviť účty maloletých predvolene na verejné nastavenie a okrem toho neposkytoval transparentné informácie detským používateľom.

TikTok tiež pochybil v oblasti posielania správ, kde mohol dospelý používateľ po zmene nastavení jednoducho kontaktovať dieťa, ktoré malo menej, ako 16 rokov. TikTok podľa regulátorov dokonca nemal zohľadňovať riziká na platforme pre osoby mladšie, ako 13 rokov, ktoré boli vo verejnom záujme.

Írska komisia pre ochranu údajov (DPC) napokon zistila, že systém rodinného párovania, ktorý bol určený na to, aby dospelý používateľ mohol kontrolovať nastavenia účtu dieťata nekontroloval, či touto dospelou osobou bol rodič alebo opatrovník.

Nie je to prvé pochybenie TikToku v EÚ

Zdroj: Unsplash / Alexander Shatov / Jeremy Bezanger

Je zaujímavé, že TikTok v EÚ nepochybil po prvýkrát. Tento rok dostal pokutu naposledy v apríli vo výške 14,75 milióna eur za nezákonné spracovanie osobných údajov u 1,4 milióna detí mladších ako 13 rokov.

Tie mali platformu využívať bez súhlasu rodičov. TikTok podľa komisára urobil v oblasti bezpečnosti maloletých len veľmi málo, ak vôbec niečo a presne preto mu bola udelený ďalšia pokuta, tentokrát vo výške 345 miliónov eur. Uvidíme, ako na to sociálna sieť, ktorú prevádzkuje čínska spoločnosť ByteDance zareaguje.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: WhatsApp trpí obrovskou chybou. Účet ti môže vymazať aj najlepší kamarát
Môže ťa zaujímať
- Reklama -