Nové nariadenia Európskej únie (EÚ) vyžadujú zaradenie aplikácií WhatsApp a Messenger medzi služby typu gatekeeper. Ako píše AndroidAuthority, z tohto dôvodu sú uvedené platformy povinné uľahčiť interoperabilitu s inými aplikáciami slúžiacimi na zasielanie správ. Podrobnosti o tom, ako sa  bude tento transformačný prístup realizovať, sa objavujú vďaka slovám riaditeľa inžinierstva spoločnosti WhatsApp Dicka Brouwera.

Počas nedávnej diskusie, ktorá bola zverejnená portálom Wired Brouwer objasnil pripravovanú funkciu zasielania správ medzi aplikáciami, pričom zdôraznil jej opt-in charakter. Tento prístup umožňuje používateľom aplikácie WhatsApp rozhodnúť sa, či sa do novej funkcie zapoja, alebo nie. Komunikačná platforma tak dokáže maximálne rešpektovať preferencie a súkromie ľudí, ktorí ju používajú.

Pre tých, ktorí sa rozhodnú pre túto možnosť, WhatsApp im začne zobrazovať úplne novú schránku „chaty tretích strán„, ktorá bude odlišná od klasickej ponuky chatov.

Brouwer spresňuje, že toto oddelenie vyplýva z neschopnosti spoločnosti WhatsApp zaručiť obvyklú úroveň zabezpečenia a súkromia pre správy pochádzajúce z externých aplikácií. Ak teda bude chcieť byť používateľ v bezpečí, mal by dbať na to, aby si správy nevymieňal medzi viacerými platformami, ale zostal vyslovene vo WhatsAppe.

WhatsApp bude dbať na bezpečnosť 

Aplikácia WhatsApp
Zdroj: Unsplash / Eyestetix Studio

Interoperabilita v rámci WhatsAppu a Messengera si okrem iného vyžaduje, aby aplikácie na zasielanie správ uzavreli dohodu so spoločnosťou Meta a dodržiavali jej prevádzkové pokyny. Brouwer zdôrazňuje, že Meta by chcela, aby externé apky prijali šifrovací protokol Signal, ktorý odráža bezpečnostné opatrenia spoločnosti WhatsApp. Okrem toho si integrácia vyžaduje pripojenie k serverom WhatsApp, aby sa uľahčilo prijímanie správ z aplikácií tretích strán.

Hoci spoločnosť Meta obhajuje protokol Signal, Brouwer uznáva, že je možné používať aj alternatívne protokoly za predpokladu, že spĺňajú prísne bezpečnostné kritériá spoločnosti WhatsApp. Spomína aj možnosť využitia proxy servera na komunikáciu medzi servermi WhatsApp a aplikáciami tretích strán, aj keď pripúšťa prirodzené bezpečnostné riziká.

Tento prelomový vývoj predznamenáva novú éru konektivity v celej EÚ a sľubuje jednotnejší zážitok z posielania správ, pričom uprednostňuje bezpečnosť a možnosť výberu používateľa. Uvidíme, ako to bude fungovať v praxi.

Pripomínať by to malo niečo, čo už poznáme zo spojeného chatu aplikácií Instagram a Messenger. Rozdiel však bude v tom, že v tomto prípade bude možné komunikovať aj na platformách, ktoré nepatria jednej spoločnosti (Meta).

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Apple Music ako natívna aplikácia v autách. Prvé sa už pripravuje.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.