O tom, že TikTok predstavuje bezpečnostné riziko počúvame už relatívne dlho. Teraz BBC informovalo o prípade, ktorý je skutočne šokujúci. Britskú novinárku Cristine Criddleovú sledovali priamo zamestnanci sociálnej siete. Dva dni pred Vianocami ju o tom informovala samotná platforma, ktorá prípad interne odhalila.

Celý problém spôsobili členovia oddelenia interného auditu, ktorí sa rozhodli pozrieť na umiestnenie novinárkynej IP adresy. Následne ju porovnali s dátami vlastných zamestnancov, aby zistili, s kým sa Cristine stretáva. Svojim konaním však porušili nejeden zákon.

Novinárka sa ku celej téme vyjadrila v zmysle, že sama nevie, ako dlho bola sledovaná, avšak vie, že sa to odohrávalo počas minulého leta.

Šokovalo ju najmä to, že mohla byť monitorovaná 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Zamestnanci TikToku tak nemuseli sledovať len jej aktivitu počas práce, ale aj to, čo robila vo svojom súkromnom živote.

Novinárka sa rozprávala s pracovníkmi, ktorí kritizovali TikTok

Pochopiteľne, zamestnanci spoločnosti TikTok sa novinárku nerozhodli sledovať len tak pre nič za nič. Práve počas minulého leta viedla konverzácie s inými pracovníkmi TikToku, ktorí boli nespokojní s praktikami sociálnej siete. Členovia oddelenia interného auditu sa preto zrejme pokúšali zistiť, o koho presne išlo.

Platforma teraz doplnila, že porušenie osobných údajov Cristiny nedokázalo indentifikovať osoby, s ktorými komunikovala. Ťažko, ale povedať, či je to pravda.

Cristine každopádne prehodnotila svoju digitálnu aktivitu a bezpečnosť a po novom si dáva oveľa väčší pozor. TikTok má napríklad nainštalovaný pre pracovné účely na služobnom zariadení, ktoré si však necháva v práci.

My ešte doplníme, že TikTok zhromažďuje ohromné množstvo dát o svojich používateľoch. Aj preto je často pod paľbou kritiky. Sociálna sieť vie napríklad to, aká je vaša aktuálna poloha, komu ste udelili like, aké vlastníte zariadenie, alebo aké vykonávate online aktivity, keď ju práve nemáte zapnutú.

Politici sa obávajú, že spoločnosť ByteDance sídliaca v Číne môže tieto dáta poskytovať priamo tamojšej vláde. Aj preto sa po celom svete objavujú opatrenia a zákazy TikToku.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Aplikácia Waze trpí chybou. Stretli ste sa s ňou aj vy?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -