Jablková spoločnosť dnes učinila veľkú zmenu a rozhodnutie. Zo svojho prehliadača Safari úplne odstránila podporu pre Adobe Flash Player. Novinka ešte nie je dostupná pre všetkých. Dočkáme sa jej v najbližších aktualizáciách.

Apple odstránilo Adobe Flash Player zo Safari!

Dnešný deň znamenal pre softvérovú podporu spoločnosti Apple pomerne veľa. Firma sa rozhodla urobiť rázny krok. V Safari Technology Preview odstránila úplne všetku podporu pre Adobe Flash Player.

- Reklama -

Pokiaľ vás zaujíma, čo je to „Safari Technology Preview“, jedná sa o beta verziu tohto webového prehliadača. Akonáhle sa teda firma rozhodne vydať update pre verejnosť, táto zmena sa bude týkať nás všetkých. Zatiaľ je to len výsada vývojárov a ľudí, ktorí prehliadač testujú.

Čo sa zmení, keď tu Adobe Flash Player nebude?

Pokiaľ sa bojíte, čo sa bude teraz diať, môžeme vás uistiť, že v zásade vôbec nič. V skutočnosti Adobe Flash Player už dlhšiu dobu nepoužíva väčšina ostatných „konkurenčných“ prehliadačov. Čo sa týka mobilných zariadení, iPhone a ani iPad nebudú mať tiež žiadne problémy. Dôvod je ten, že tieto produkty nikdy Adobe Flash Player ani nepodporovali. To ste možno nevedeli…

O tom, že sa toto stane už v minulosti informoval aj tím spolončosti Adobe. Tí ešte v 2017 svetu oznámili, že v blízkej budúcnosti plánujú ukončiť podporu pre Flash Player. Firma hovorila o konci roku 2020. Vtedy by mala skončiť podpora natrvalo. Tí, ktorí na ňom fungujú by mali urýchlene začať prechádzať formáty ako HTML5, WebGL a WebAssembly.

Dôvod, prečo sa tak stalo je prostý. Adobe Flash Player nikdy nebol príliš bezpečný a jeho používanie prinášalo aj bezpečnostné riziká. Tvorcovia sa to snažili každým rokom vylepšiť. Pokiaľ ale niečo nefunguje úplne od základov, je to veľmi náročné a stojí to len veľa peňazí. Pokiaľ by ste boli teda najbližšie prekvapení tým, že vám na Macu nefunguje Flash Player, určite sa nečudujte. Dôvod je skrátka ten, že ho už Safari nepodporuje!

Apple odstránilo Adobe Flash Player zo Safari!
Apple odstránilo Adobe Flash Player zo Safari! – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.