Pred pár dňami sa na internete objavili informácie ohľadom aplikáciu Rewould. Tá verne okopírovala dizajn iPodu na displeji vášho iPhonu a vy ste sa tak mohli vrátiť späť do minulosti. O tomto projekte sa vo svete veľa písalo. Dnes ho už ale na App Store nenájdete. Apple ho odstránilo.

Aplikácia, ktorá urobila iPod Classic z iPhonu

Keď Steve Jobs v roku 2001 predstavil prvý iPod, možno ani netušil akú revolúciu v hudobnom priemysle vlastne spôsobil. Toto zariadenie chceli všetci a bolo im jedno, že zaň musia zaplatiť neprimerane vysokú sumu. Každý jednoducho túžil nosiť 1000 skladieb vo vrecku a originálne biele slúchadlá, ktoré boli jedným z charakteristických dizajnových prvkov.

- Reklama -

Dnes po 18 rokoch už na iPod iba pekne spomíname. V predaji ostala len jeho posledná generácia a to konkrétne model iPod Touch. Jedná sa však len o labutiu pieseň tohto zariadenia, nakoľko vo svete príliš populárny nie je.

Apple odstránilo aplikáciu, ktorá z iPhonu urobila iPod Classic.
Appka veľmi verne napodobňovala iPod Classic – svetapple.sk

Keď sa teraz nad tým zamyslíme, na čo by aj bol. Predsa len má už každý svoj iPhone, iPad a podobne, v ktorom má iPod a množstvo ďalších super iných funkcii.

iPod sa teda stal súčasťou modernejších zariadení a môžeme naň v dobrom spomínať. Vývojári aplikácie Rewould chceli spomínať pomocou vtipného softvéru. Po niekoľkých dňoch od jej celosvetovej medializácie ale táto appka mizne z App Store. Stiahlo ju priamo Apple.

Prečo Apple stiahlo Rewould zo svojho obchodu?

Hlavným dôvodom, prečo Rewould už na App Store nenájdeme je ten, že sa jednoducho Applu nepáčila. Napriek tomu sa snažia autori voči tomuto kroku bojovať s tvrdením, že neporušili žiadne pravidlá internetového obchodu. Podľa ich vlastných slov bude ale boj pravdepodobne márny a proti Applu jednoducho nevyhrajú.

Apple konkrétne tvrdí, že aplikácia jednak okopírovala dizajn pôvodného iPodu (respektíve jeho ikonického ovládača) a potom využíva Apple Music. To môže viesť k tomu, že si ľudia myslia, že ju do App Store pridalo samotné Apple a nie vývojári tretej strany. Samozrejme takéto tvrdenie znie ako hlúposť ale keď to môže jablková spoločnosť použiť ako argument tak prečo nie…

Apple odstránilo aplikáciu, ktorá z iPhonu urobila iPod Classic.
Keby nebolo pásika dole, možno ani neviete, že je to iPhone – svetapple.sk

Pravdepodobne sa appka Applu jednoducho nepáčila, nakoľko sa chcel niekto na jeho starom hardvéri priživovať ešte aj v jeho vlastnom internetovom obchode. To možno nie je v poriadku ale keď to firma v pravidlách nijakým spôsobom nezakazuje, tak by nemala podobné appky z obchodu odstraňovať. Na jednej strane teda tomuto kroku rozumieme, avšak na strane druhej sme si nie sme istí, či bolo toto riešenie správne.

Dôvod, prečo appka ale zmizla môže byť ešte jeden. Firma chcela jednoducho poukázať na fakt, že niečo podobné nebude tolerovať. Inými slovami, ak by sa niekto snažil podobne využiť iný produkt od spoločnosti Apple, pravdepodobne by to dopadlo rovnako. Ešte ale budeme celú situáciu sledovať či náhodou nenastane zvrat. Ako sme už ale avizovali vyššie, sami autori neveria, že sa ešte niekedy do App Store vráti…

Appku chcú priniesť do webového prehliadača, potrebujú 50 000$.

Na záver ešte jedna informácia od samotných vývojárov, ktorí sa napriek neúspechu nevzdávajú. Podľa ich slov by mohli aplikáciu previesť aj do webového prehliadača. Vďaka tomu by ich neobmedzovalo Apple a ani nikto iný. Všetko by mohlo fungovať veľmi podobne ako pred tým. Aj tu je ale problém. Na podobný projekt by potrebovali podľa ich vlastných slov asi 50 000$ čo veru nie je málo.

Odpoveď na otázku či sa do toho teda napokon pustia momentálne nemáme. Ak by sa však pustili, určite vás o tom budeme informovať. Mali ste tú česť aplikáciu vyskúšať alebo ste sa k tomu za tých pár dní ani len nedostali?

Apple odstránilo aplikáciu, ktorá z iPhonu urobila iPod Classic.
Apple odstránilo aplikáciu, ktorá z iPhonu urobila iPod Classic.

(medium, macrumors)

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.