Spoločnosť Apple je preslávená svojou „chorobnou“ závislosťou na bezpečnosti používateľov. Pokiaľ si kúpite iPhone, môžete mať istotu, že budete dostatočne chránení pred vírusmi aj hackerskými útokmi. Tie na ľudí číhajú prakticky na každom rohu.

Ako teraz informuje 9to5mac, technologický gigant radšej svoje služby zákazníkom neponúkne, ako by mal úroveň zabezpečenia znížiť. Dôvodom je najmä nová zákon vo Veľkej Británii, ktorá po novom vyžaduje „zadné vrátka“ v end-to-end šifrovaní. Snahou politikov je umožniť orgánom činným v trestnom konaní, aby mohli nahliadnuť do komunikácie používateľa.

Spoločnosť Apple sa ale tento krok vôbec nepáči a prostredníctvom BBC News vyslala jasnú správu, že ho v žiadnom prípade nebude akceptovať.

Vraj radšej vo Veľkej Británii úplne zakáže aplikácie iMessage či FaceTime, než aby mala ohroziť ich bezpečnosť v rámci pokročilého end-to-end šifrovania (dáta sa neukladajú na serveroch spoločnosti, ale priamo v zariadení).

Nový zákon o online bezpečnosti sa má v súčasnosti ešte iba skúmať. Neznamená to teda, že Apple bude donútené vykonať avizovanú nepríjemnú zmenu.

Rovnako tak by sa však týkala aj ďalších sociálnych sietí, ako napríklad WhatsApp, alebo Signal, ktoré už taktiež stihli vyjadriť svoj nesúhlas. End-to-end šifrovanie vzniklo preto, aby si nikto iný okrem vás nemohol čítať vaše správy. Kvôli uvedenej zmene, by nedávalo žiaden zmysel.

Reklama
Reklama

Cieľom britskej vlády je zamedziť šíreniu materiálov, ktoré obsahujú zneužívanie detí alebo iný nelegálny obsah. Apple si však stojí za názorom, že kvôli pravidlám v jednej krajine nebude kompletne meniť svoje služby a technológie, ktoré musia fungovať rovnako všade vo svete. Aj preto by bolo jednoduchšie iMessage či FaceTime v Británii jednoducho vypnúť. Používatelia by sa v takomto prípade museli spoliehať na iné konkurenčné riešenia.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  5 aplikácií, ktoré dnes stiahneš zadarmo. (21.8.2019)
Môže ťa zaujímať
- Reklama -