Apple vymazalo aplikáciu, ktorá slúžila na organizáciu nelegálnych party

Aj keď bolo organizovanie veľkých akcií zakázané takmer všade vo svete, vývojári aplikácie Vybe Together mali vlastný názor. V rámci sloganu “Get your rebel on. Get your party on.” sa pokúsili vytvoriť systém, ktorý dovoľoval organizáciu tajných večierkov, zamedzujúci prítomnosť nežiadúcich osôb

Autor večierku musel v praxi schváliť každého, kto sa chcel zúčastniť akcie (na základe jeho profilu). 2 hodiny pred konaním party obdržali všetci účastníci pozvánku s konkrétnym miestom konania. Vďaka tomuto opatreniu sa informácie nerozširovali ďalej. 

- Reklama -

V súčasnej dobe sú podobné iniciatívy veľmi nebezpečné a priamo ohrozujú samotných účastníkov, ich blízkych alebo priateľov, ktorí sú s nimi v kontakte. Nákaza COVID-19 sa šíri rýchlo a ľahko a vysokým ohrozením sú práve veľké párty, plné cudzích osôb. 

Aj preto sa rozhodla spoločnosť Apple okamžite reagovať a akonáhle obdržala informácie ohľadom aplikácie Vybe Together, behom niekoľkých hodín zmizla z App Store. Dopomohla tomu aj aktuálna legislatíva v USA, ktorá podobné večierky nepovoľuje a považuje ich za nelegálne. Z právneho hľadiska bol tento krok ošetrený. 

V súčasnosti nie je známe, či aplikácia prispela významným spôsobom k usporiadaniu zakázaných udalostí. Na TikToku sa prezentovala videami z viacerých uplynulých víkendov, vrátane príprav na silvestrovské akcie. 

Podľa všetkého sa však celý projekt podarilo zastaviť už v zárodku, nakoľko ho vymazal aj TikTok. V tomto čase mala apka na App Store iba 25 hodnotení, na Instagrame 1000 sledovateľov a na TikToku cca 140 sledovateľov. 

Autori sa síce tvárili, že zámerom nebola organizácia veľkých večierkov, no pochybné vyjadrenia prišli až po neskoršej medializácii. Čo si myslite o tomto kroku vy? Konalo Apple správne? 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.