Aplikáciu Facebooku používa asi každý z vás. Väčšina používateľov pri nej denne presedí aj celé hodiny. Dnes ale na svetlo sveta vyplávalo, že appka využíva váš fotoaparát v iOS aj vo chvíli, keď ju práve nepoužívate. Prezradíme vám aj to ako sa tejto chyby zbavíte.

Facebook je bezpečnostnou hrozbou pre každého, kto ho má v telefóne.

Twitter dnes opäť ukázal svoju silu. Na tejto sociálnej sieti sa začali objavovať správy, ktoré hovoria o tom, že Facebook zneužíva svoju aplikáciu v iOS (niektorí používatelia platformy Android uvádzajú to isté). Problém sa prejavuje tak, že aj keď v appke nič nerobíte, využíva váš fotoaparát. Pracuje teda na pozadí tak ako na videu z tweetu nižšie.

K celému problému sa okamžite vyjadrili aj renomované redakcie ako The Next Web či CNET. Žiaľ obom neostalo nič iné ako konštatovať to, že fotoaparát je skutočne na pozadí aktivovaný. Podľa predbežných zistení sa chyba týka všetkých zariadení, ktoré majú nainštalovaný mobilný operačný systém iOS 13 vrátane najnovšej verzie iOS 13.2.2. Všetky modely, na ktorých nájdeme ešte starší iOS 12 podľa doterajších poznatkov touto chybou nie sú ovplyvňované.

Guy Rosen, viceprezident spoločnosti Facebook pre integritu včera informoval, že to vyzerá ako chyba a spoločnosť ju skúma. Oficiálneho vyhlásenia zo strany Facebooku sme sa ale žiaľ zatiaľ nedočkali. Bezpečnostný analytik Will Strafach sa dnes pre Tech Crunch vyjadril v zmysle, že aj keď chyba vyzerá ako závažný bezpečnostný problém, v skutočnosti môže byť aj neškodná.

Ak ste si všimli podobným praktík zo strany tejto appky a nechcete jej dovoliť, aby na pozadí pracovala s vašim fotoaparátom bez vášho vedomia, existuje na to jedno rýchle a jednoduché riešenie. Stačí jej len zablokovať prístup k fotoaparátu a mikrofónu cez nastavenia v zariadení. Prípad budeme samozrejme naďalej sledovať a prinášať vám o ňom aktuálne informácie. Dúfajme, že to všetko sociálna sieť dá rýchlo dokopy. Všimli ste si podobné chovanie na svojom zariadení alebo nie? Svoje poznatky a názory nám napíšte do komentáru.

Facebook je bezpečnostnou hrozbou pre každého, kto ho má nainštalovaný v iOS!
Prečítajte si tiež  Rybár vylovil na miesto ryby iPhone. Vďaka fotke našiel majiteľa za 5 minút
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.