Najväčšia sociálna sieť čelí dlhodobo vlne kritiky kvôli spôsobu, akým narába so súkromnými dátami svojich požívateľov. Nie je totiž tajomstvom, že aj platforma Facebook potrebuje z niečoho žiť a tak ich predáva tretím stranám na účely inzercie.

Problémom však boli správy, ktoré dlhodobo naznačovali, že spoločnosť Facebook (dnes už Meta) má so správou osobných údajov značné problémy. Nikto si však nepredstavoval, aké zlé to môže byť v skutočnosti. Odhaliť to mal podľa portálu 9to5mac až tento interný dokument, ktorý všetko podrobne opisuje.

V praxi ide o správu, ktorá bola napísaná odborníkmi na ochranu súkromia z reklamného tímu Facebooku a následne odoslaná vedúcim predstaviteľom spoločnosti.

Inžinieri v nej podrobne opisujú, ako by sa Facebook mohol vysporiadať s miestnymi regulačnými orgánmi, ktoré žiadajú o nové opatrenia súvisiace s ochranou osobných údajov.

Prečítajte si tiež  iOS 16 a iPadOS 16: dátum predstavenia, podporované zariadenia a všetky očakávané novinky (aktualizované 18. 5. 2022)

Autori sa podľa vlastných slov zhodujú na tom, že spoločnosť Meta nemá žiadnu kontrolu nad tým, ako sa interne spracovávajú používateľské dáta získané z Facebooku. Reklamný tím preto varoval vedúcich pracovníkov spoločnosti, že sa im na základe týchto poznatkov bude iba ťažko sľubovať vládam po celom svete, že dokážu zaviesť zásadné zmeny.

Facebook všetko popiera 

„Nemáme dostatočnú úroveň kontroly a vysvetlenia toho, ako naše systémy používajú údaje, a preto nemôžeme s istotou vykonať kontrolované zmeny politiky alebo prijať externé záväzky, ako napríklad ‚nebudeme používať údaje X na účel Y‘,“ napísali autori správy. „A pritom práve to od nás regulačné orgány očakávajú, čím sa zvyšuje riziko chýb a skresľovania údajov.“ – pokračuje text v správe. 

Dokument odhaľuje, že databáza Facebooku je plne otvorená, takže používateľské údaje prvej strany, údaje tretích strán a dokonca aj citlivé údaje sú uložené na jednom mieste spolu. A hoci hovorca Facebooku poprel, že spoločnosť nedodržiava regulačné predpisy, anonymný zamestnanec opísal celý tento výrok za „úplnú s*ačku“.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Uvidíme, ako tento dokument zamáva technologickým svetom a či nejakým spôsobom ovplyvní spôsob, akým spoločnosť Meta narába s osobnými údajmi používateľov. Každopádne je však jasné, že možno aj ku vašim dátam majú prístup osoby, ktoré by ich nikdy vidieť nemali. A to v dnešnej dobe nie je žiadna výhra…

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here