V súčasnej dobe je bezpečnosť na prvom mieste. Doba internetu si vypýtala svoju daň v podobe pomerne vysokého rizika zo straty osobných údajov a tiež napadnutia účtov rôznymi nežiadúcimi hackermi. Facebook si to dnes vytrpel na Instagrame a Twitteri.

Hackeri napadli Facebook na Twitteri a Instagrame.

Aby ste to pochopili správne hneď na začiatku. Samotná sociálna sieť Facebook vlastne nebola napadnutá. Hackeri sa ale dostali na oficiálny Instagram a Twitter profil Facebooku a zanechali tu niekoľko odkazov. Konkrétne sa malo jednať o známu hackerskú skupinu, ktorá pochádza z Dubaja a hovorí si OurMine.

- Reklama -

Na Instagrame sa objavilo niekoľko obrázkov s logom. Na Twitter účtoch sociálnej siete potom vyskytol text s výzvou, aby skupinu kontaktovali bezpečnostní pracovníci, ktorí chcú chybu opraviť. Aby toho nebolo málo, hackerom sa podarilo napadnúť aj oficiálne účty Messengeru. Na oba problémy samozrejme sociálne siete promptne reagovali.

V prvom rade administrátori neustále vymazávali príspevky, ktoré sem tretia strana pridávala skoro stále. Trvalo zhruba 30 minút, kým sa podarilo účty dostať pod kontrolu a OurMine stratil natrvalo prístup. Všetko sledovala aj známa vývojárka Jane Manchun Wong. Môžete si to pozrieť na priloženom videu.

Kým sa však vývojári v sociálnych sieťach trápili, hackeri si tu mohli robiť čo len chceli. Pre skupinu OurMine to bola perfektná reklama ale ani Facebook neobišiel zle. V prvom rade treba povedať, že na samotnú sociálnu sieť sa nikto nedostal. Hackeri v správe dokonca potvrdili, že hacknutie je síce možné, ale je to omnoho komplikovanejšie, ako dostať sa na Instagram alebo Twitter.

Za všetkým pri tom nestoja konkrétne sociálne siete ale nástroj Khoros. Ten slúži na správu účtov na sociálnych sieťach. Netušíme síce ako, no vieme, že práve cez tento softvér sa OurMine dostali k prístupu na vymenované sociálne siete. Predstavitelia Khorosu sa zatiaľ ku celej situácii nevyjadrili, takže môžeme predpokladať, že akurát celý problém analyzujú.

Hackeri napadli Facebook na Twitteri a Instagrame.
Hackeri napadli Facebook na Twitteri a Instagrame.

Treba tiež povedať, že táto skupina hackerov je doslova preslávená prístupmi k účtom úspešných a známych osobnosti. V minulosti sa jej podarilo napadnúť napríklad Marka Zuckerberga (CEO Facebook) či Jacka Dorseyho (CEO Sqare). Okrem iného sa dostali aj na 15 účtov prvoligových klubov NFL, pričom na ich Twitteri zanechali odkazy.

Pekná práca, čo poviete? Ukazuje nám to, že nie len sociálne siete môžu byť zraniteľné. Ak používate rôzne aplikácie alebo softvér, vždy si dávajte veľký pozor na to, aké údaje do neho zadávate. Môže to byť zneužité podobným spôsobom…

Hackeri napadli Facebook na Twitteri a Instagrame.
Hackeri napadli Facebook na Twitteri a Instagrame.
Hackeri napadli Facebook na Twitteri a Instagrame.
Instagram Messengeru – svetapple.sk
Hackeri napadli Facebook na Twitteri a Instagrame.
Twitter Messengeru – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.