A je to tu, po dlhých rokoch testovania spoločnosť NVIDIA konečne vydala svoju službu, pomocou ktorej si môžete zahrať aj tituly na zariadeniach, ktoré by ich za normálnych okolností neutiahli. Je to obrovská príležitosť pre používateľov Macu, ktorí môžu hrať náročné hry cez internet. Dokonca to funguje úplne zadarmo (za určitých okolností).

NVIDIA GeForce Now je von.

NVIDIA GeForce Now
NVIDIA GeForce Now je von. Zahrajte si na Macu náročné herné tituly zadarmo!

Všetci dobre vieme, že naše počítače Mac nemajú ideálne predpoklady na to, aby sa stali zároveň hernými počítačmi. Sú to skôr zariadenia určené na prácu. Napriek tomu by si tu ale obrovské množstvo používateľov po celom svete čas od času niečo veľmi rado zahralo. No a presne pre nich NVIDIA po dlhých, siedmych rokoch vývoja pripravila službu NVIDIA GeForce Now.

Pokiaľ sa pýtate, čo to je, v praxi ide v podstate o stream videa, ktoré však normálne ovládate klávesnicou, myšou alebo iným ovládačom na vašom počítači či smartfóne (tablete). Nevyužívate pri tom výkon vášho zariadenia ale výkon počítača, ktorý je umiestnený niekde úplne inde. Logicky na to teda budete potrebovať aj veľmi kvalitné internetové pripojenie, aby ste sa vyhli problémom a nepríjemnostiam.

Beta testovanie GeForce Now bolo dostupné už od roku 2017. 4. februára ale vyšla NVIDIA s kožou na trh pre všetkých, a musíme povedať, že my v redakcii máme na službu veľmi dobré ohlasy. Všetkým nám funguje prakticky bez problémov.

Využívať môžete obchody a vaše knižnice s hrami ako Steam, Uplay či Epic Games Store. Na to, aby ste si softvér nainštalovali, budete potrebovať minimálne macOS 10.10 (a novší) alebo operačný systém Windows 7. Služba je dokonca dostupná aj na zariadenia s Androidom. iOS má však smolu…

Službu môžete využívať úplne zadarmo. Platená verzia je veľmi lacná…

NVIDIA GeForce Now
Hry si môžete zahrať aj na slabom počítači. Treba mať len dobrý internet – svetapple.sk

Ešte pred predstavením samotnej GeForce Now sa dosť hovorilo o tom, koľko bude stáť mesačné členstvo. Ľudia sa tu obávali toho, že cena môže byť tak vysoká, že sa to neoplatí. Opak sa však stal realitou. Žiadne horibilné sumy sa tu našťastie neobjavili. Dokonca môžete hrať prakticky úplne zadarmo. Na výber máte dve verzie konta. V prvom rade je to FREE a v druhom rade FOUNDERS.

V tom prvom logicky neplatíte nič a môžete si ho založiť behom niekoľkých sekúnd kliknutím na tento odkaz. Jedná sa o štandardný prístup ku službe, v ktorom máte k dispozícii hodinu hrania, po čom budete automaticky odpojení od serverov. Nie je to ale žiaden veľký problém, pretože sa môžete hneď vrátiť späť jednoduchým opätovným spustením hry. Ak teda máte na toto trpezlivosť, nech sa páči.

Prečítajte si tiež  macOS Big Sur: Ktoré Macy podporuje?

Platený program FOUNDERS je v tomto smere omnoho lepší. Prvých 90 dní je úplne zadarmo a po uplynutí tohto obdobia vás bude stáť počas 12 mesiacov presne 5,49€. Bavíme sa o sprístupnení cloudového super-počítača, ku ktorému budete mať prístup a ktorý zvládne všetky náročné herné tituly na maximálnych požiadavkách bez sekania. Jediné, čo je vašou úlohou je zabezpečenie dobrého internetu, ktorý má minimálne 15 Mbps a optimálne 25 Mbps.

NVIDIA GeForce Now
NVIDIA GeForce Now môže byť úplne zadarmo – svetapple.sk

Platená verzia služby vám ponúka až 6-hodinový jednorázový prístup, po ktorom vás odpojí. Samozrejme aj v tomto prípade si ho môžete načítať znova. Druhám benefitom je potom akási priorita pri pripájaní na servery oproti bezplatným členstvám, ktoré musia chvíľu čakať. Poslednou výhodou je potom sprístupnenie funkcie RTX v hrách. Vďaka tomu budete mať ešte väčší zážitok ako neplatiaci používatelia.

Zatiaľ iba v 1080p alebo 720p. 4K sa vraj pripravuje

NVIDIA GeForce Now
NVIDIA GeForce Now je von – svetapple.sk

Retina displej je už v podstate štandardom. 13″ MacBooky Air ale aj Pro majú rozlíšenie obrazovky 2560 x 1600 px. To môže byť pre túto hernú službu malinký nedostatok. Dôvod je ten, že služba podporuje len 1080p alebo 720p pri 30-60 FPS (nastavenie si vyberiete podľa pripojenia). Na kvalitnom displeji teda hry v tomto smere mierne zaostávajú ale samozrejme, nie je to nič strašné…

NVIDIA už dávnejšie avizovala, že službu plánuje rozšíriť aj o 4K rozlíšenie. Dokonca by malo prísť do konca roku 2020. Máme sa teda na čo tešiť. Službu môžete využívať ako na Wi-Fi, tak aj cez kábel a samozrejme mobilné dáta. Tu však musíte rátať s tým, že vás hodina hrania bude stáť asi 3 GB internetu, čo veru nie je málo. Odporúčame to teda zvážiť.

Na záver už len napíšeme, že sme s NIVIDA GeForce Now spokojní. Hráme aj na staršom MacBooko Pro 13″ a všetko funguje úplne super. Dnes ešte chceme vyskúšať lacný počítač s kvalitným FullHD displejom a Windowsom, ktorý momentálne testujeme. Uvidíme aké budú výsledky. Zatiaľ ale 100 bodov! Čo hovoríte vy?

NVIDIA GeForce Now
NVIDIA GeForce Now je von. Zahrajte si na Macu náročné herné tituly zadarmo!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.