GTA V v hrôzostrašnej grafike. Na vine však nie je GPU

Pokiaľ ste pozorne sledovali event s novým MacBookom Air, určite ste zaregistrovali aj výrazné zlepšenie schopností v oblasti GPU. Prvé testy ukázali, že výkon je podobný, ako ponúkala Nvidia GeForce GTX 1050 Ti a AMD Radeon RX 560. No a hoci sa nejedná o žiadne závratné hodnoty, na pomery je to celkom slušné.

Mnohých používateľov zaujímalo, či si na Macoch zahrajú svoje obľúbené herné tituly. Na rovinu povieme, že počítače nie sú stavané na tento druh zábavy. Ak sa ale uspokojíte so strednými nastaveniami a FullHD rozlíšením, zrejme vám to prekážať nebude. Základom je dobrá optimalizácia na macOS.

Ako už asi tušíte, práve s týmto má legendárne GTA V veľký problém. Na ARM počítače Apple Sillicon ho jednoducho nenainštalujete a tak musíte nájsť iné riešenie, o čo sa už za vás postarali šikovní vývojári. Najskôr spustili emuláciu Windows 10 cez Parallels 16 a následne nainštalovali Grand Theft Auto V.

Na veľké prekvapenie sa táto hra podarila spustiť, no zážitok je veľmi biedny. Grafika je nastavená na 1080p (čo nevyzerá na 2K displeji práve najlepšie) a zvyšok na minimum alebo medium. Ak nemáte inú možnosť, dej hry si bez väčších problémov prejdete. Pravdepodobne si ho ale vôbec neužijete.

Okrem hrôzostrašného zobrazenia vás bude trápiť aj občasný pokles FPS (pod 20fps). Toto skrátka nie je také GTA V, ako ste si predstavovali. Pevne veríme, že platforma M1 má na viac, no v tomto prípade je problematická emulácia. Zložitý proces prebiehajúci cez Parallels 16 zaťažuje čip a tak je výsledok veľmi slabý.

Uvidíme či sa s tým podarí niekomu niečo spraviť, no zatiaľ to nevyzerá nádejne. Pokiaľ by sa ale hra ako GTA V podarila spustiť aspoň na stredných, prípadne vyšších nastaveniach, bol by to slušný úspech. Čo poviete?

Prečítajte si tiež  MacBook Air M1 je opäť v zľave. Apple má konečne dostupný notebook
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.