M1 čip a jeho grafika

Apple má v rukách neskutočnú technológiu, z ktorou môže nastoliť nový štandard v oblasti počítačov. Procesor M1 postavený na architektúre ARM, prekonáva aj tie najvýkonnejšie čipy od Intelu, používané v MacBooku Pro 16″. Teraz sa na internete objavilo porovnanie v oblasti GPU. Výsledky sú opäť skvelé.

Technologický gigant avizoval, že grafika je cca 5x výkonnejšia v porovnaní so vstavaným riešením od Intelu. Konkrétnych čísel sme sa síce nedočkali, no to sa teraz zmenilo vďaka portálu Tom’s Hardware. Procesor M1 predbehne aj karty ako Nvidia GeForce GTX 1050 Ti a AMD Radeon RX 560.

- Reklama -

Samozrejme, možno sa nejedná o žiadne novinky (GeForce GTX 1050 Ti má cca 4 roky), no stále je to slušný HW, ktorý spojazdní aj náročnejšie hry. MacBook Air/Pro 13″ nemali nikdy predtým takéto parametre.

Osem-jadrový grafický procesor v čipe M1 ponúka výkon 2,6 TFLOPS, čo je skoro rovnako ako Radeon RX 560 a o málo menej v porovnaní s GeForce GTX 1650 (tá ponúka 2,9 TFLOPS).

Bechmark testy (GFXBench 5.0) boli vytvorené v rámci Apple Metal API a ukazujú, že Apple Sillicon M1 dosahuje lepšie hodnoty, než vyššie uvedené GPU. Vôbec sa pritom nejedná o zanedbateľné rozdiely!

Pokiaľ sa pozrieme na test Aztec Ruins Normal Tier, Readon RX 560 dosahuje 146,2 FPS, GeForce GTX Ti 159 FPS a M1 takmer 204 FPS. Podobné výsledky môžeme pozorovať aj pri iných testoch, ktoré nájdete v našej galérii.

Ako sme už spomenuli, Radeon RX 560 a GeForce GTX 1650 majú svoj vek a vôbec nepatria medzi horúce novinky. Na druhej strane, procesor Apple Sillicon má len integrovanú grafiku a tak sú tieto zistenia fascinujúce.

Váš MacBook Air alebo MacBook Pro prekoná aj relatívne výkonné GPU určené pre stolné PC, s výkonom 75W.

Podrobnejšie výsledky budeme mať k dispozícii pravdepodobne až o pár dní, keď sa novinky dostanú ku prvým zákazníkom. Čo na to hovoríte? Napíšte nám v komentároch.

- Reklama -
ZDROJmacrumors
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

5 KOMENTÁRE

    • Ahoj, dnes som robil BMW benchmark (Blender) aj na GPU a čip sa zahrial podstatne menej ako pri Inteli. Teplota sa zvyšila a chladenie bolo zapnuté ale určite nešlo naplno. Takže teploty by som sa nebál. Samozrejme, plánujem vyskúšať aj nejakú hru.

    • Myslím si, že ten “poriadny procesor” nás ešte len čaká 😀 Ja sám beriem MB Pro, keďže je to už teraz úlet. Apple má našliapnuté k revolúcii z môjho pohľadu ale nechcem predbiehať.

      • Apple mal aj pri iPhonoch našliapnuté na revolúciu kde predstavili X-ko a pozrime sa ako to skončilo.. urobili veľké boom a pozrime sa kde to je dnes.. je to na takmer tej istej úrovni kde boli pred 3 – 4 rokmi ? ale samozrejme MB a iP sú rozdielné zariadenia a Apple je kráľ v robeni proslcesorov pre mobily a očividne aj pre notebooky

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here