Jedna z najväčších sociálnych sietí na svete čelí ďalšej nepríjemnosti. Upozornil na ňu bezpečnostný pracovník Saugat Pokharel. Servery Instagramu skrývali vymazané súkromné správy a fotografie viac ako rok!

Instagram nevymazal vymazané…

Pokiaľ niečo vymažete, zvyčajne to robíte s vedomím aby ste to už nikdy nevideli. Platí to aj na sociálnych sieťach. Na dennom poriadku tu odstraňujeme správy, statusy, fotografie či videá. Niekedy sa ale môžu na ceste do koša zabudnúť, čo nie je z bezpečnostného hľadiska úplne správne.

Výskumník Saugat Pokharel obdržal od Instagramu odmenu vo výške 6 000$ za to, že upozornil na chybu, ktorú mala sociálna sieť na svojich serveroch. Správy a fotografie tu držala viac ako rok potom, čo ich autori odstránili…

Pokharel prišiel na chybu úplne náhodou počas sťahovania kópií svojich dát z aplikácie (funkcia, s ktorou prišla sociálna sieť pred dvoma rokmi).

Kompetentní nasťastie reagovali rýchlo a všetko dali do poriadku behom niekoľkých dní. Instagram vo svojom oficiálnom stanovisku uviedol, že prešetril aj možné zneužitie osobných údajov, no k ničomu našťastie nedospel. Tak isto dodatočne vymazal všetky zabudnuté dáta.

Zaujímavé je, že takmer totožný problém mal počas minulého roka napríklad aj Twitter. Výskumník vtedy objavil v súbore dát niekoľko rokov staré správy, ktoré pochádzali od neaktívneho účtu.

Tu je dobre pripomenúť, že hoci sa v týchto prípadoch jednalo len o chybu, pokiaľ sa za normálnych okolností rozhodnete vymazať zo sociálnych sietí nejaký obsah, zvyčajne sa ešte niekoľko dní drží na serveroch. Pri Twitteri je napríklad táto doba stanovená na 30 dní. Instagram môže mať dáta v systéme až 90 dní.

zdroj

Prečítajte si tiež  iOS 13.5 obsahuje závažnú chybu. Niektoré aplikácie nejde otvoriť, iné zase padajú.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.