Mobilný operačný systém iOS 14 prináša viacero bezpečnostných funkcií, ktoré sa už počas prvých mesiacov ukázali ako veľmi užitočné a prínosné. Najnovšie odhalili chybu aplikácie Instagram. Tá mala prístup k fotoaparátu aj vtedy, keď ste ho nepoužívali. Všetko je už opravené.

Instagram využíval fotoaparát bez vášho vedomia

Používatelia testujúci prvé beta verzie iOS 14, zaznamenali zvláštne správanie aplikácie Instagram na svojich mobilných zariadeniach.

Systém ich upozornil prostredníctvom malej zelenej ikonky na to, že appka využíva prístup ku fotoaparátu aj vo chvíli, keď si len napríklad kontrolovali nástenku alebo sledovali príbehy.

Samotná sociálna sieť sa k tejto veci okamžite vyjadrila. V jej oficiálnom stanovisku stojí, že podobné chovanie je obyčajnou chybou, ktorá už bola medzičasom opravená.

Instagram vraj využíva váš fotoaparát iba v situácii, keď si to sami želáte. V opačnom prípade appka nemá na tento „komponent“ absolútne žiaden dosah.

Podobný problém nedávno riešila aj aplikácia TikTok (a mnohé ďalšie). Používatelia vďaka iOS 14 zistili, že pristupuje ku ich schránke. Opäť sa malo jednať iba o nezhodu, ktorá bola rýchlo opravená. Je však určite dobré, že si ľudia vedia podobné veci skontrolovať praktickým upozornením.

Nový operačný systém prináša viacero funkcií, ktoré sú zamerané na ochranu súkromia a bezpečnosť používateľa. iOS vďaka tomu výrazne pokročil v oblasti, kde sa majú mnohí konkurenti stále čo učiť. Všetko to odštartovalo ešte minulý rok, pri iOS 13. Kto vie, kam sa Apple posunie opäť v budúcnosti. Nateraz to však môžeme zhodnotiť len dvoma slovami: Skvelá práca!

zdroj

Prečítajte si tiež  Na festivale chcel ukradnúť 130 smartfónov. Zastavila ho funkcia "Find my iPhone"!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.