Spoločnosť Apple začala vo veľkom varovať mnohých ruských novinárov, ktorí používajú na svoje súkromné aj pracovné účely jej iPhone. Hoci sú tieto zariadenia vo veľkom označované za veľmi bezpečné, aj v operačnom systéme iOS sa nachádzajú chyby, cez ktoré je do nich možné nahrať vírus.

Apple je presvedčené o tom, že viacerí novinári a aktivisti sú v Rusku vystavovaní špionážneho softvéru Pegasus, za ktorým stoja niektoré svetové vlády a vo veľkom ho využívajú orgány činné v trestnom konaní. Ich cieľom je monitorovanie obsahu v zariadeniach a tiež ich používateľov.

Technologický gigant z Cupertina podľa správy denníka New York Times rozosiela novinárom a pracovníkom médií ruských spravodajských agentúr oznámenia, že sa s vysokou pravdepodobnosťou stali terčom „štátom sponzorovaných hackerov„. Patrí sem aj vydavateľka ruskej publikácie Meduza Galina Timčenková pôsobiaca v exile.

Jej iPhone mal byť infikovaný v Nemecku len dva týždne po tom, ako Rusko začiatkom roka označilo spomínané noviny za „nežiaducu organizáciu„.

Okrem toho dostal rovnaké varovanie aj redaktor novín Current Time Jevgenij Erlich, ktorý o tom informoval na sociálnych sieťach. Podobne sa vyjadrili aj novinári Maria Epirfanova a Jevgenij Pavlov z denníka Novaja Gazeta Europe.

Apple varuje pred vírusmi už roky 

To, že spoločnosť Apple varuje novinárov, aktivistov alebo politikov pred podobnými hackerskými útokmi nie je nič nové a počúvame o tom už niekoľko dlhých rokov.

Firma za týmto účelom zriadila aj špeciálnu internetovú stránku podpory, na ktorej potencionálne poškodeným používateľom vysvetľuje, aké hrozby na nich cez špionážny softvér Pegasus číhajú a čo majú urobiť, aby sa pred ním vedeli ochrániť.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Žiaden zázrak sa konať nebude. iPad Air 12,9" nedostane zásadné vylepšenie
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.