Mac bez apiek z App Store

Nová platforma, nové možnosti. Aj tak by sa dal opísať príchod procesora M1, postaveného na platforme ARM, Apple Sillicon. Spoločnosť Apple ponúka inštaláciu kompatibilných aplikácií z iPhonu a iPadu priamo cez internetový obchod App Store. Tak isto si ich sem viete pridať aj priamo z internetu. Táto výhoda žiaľ končí.

Ako uvádzajú vývojári na diskusných fórach, hoci najbližšia aktualizácia macOS Big Sur 11.2, ktorú momentálne testujú, neprináša žiadne zásadné novinky, používateľov bude čiastočne obmedzovať.

Apple prichádza s úplne novým systémom (detekovaný vďaka uniknutému kódu), ktorý zablokuje spúšťanie akýchkoľvek apiek pre iOS/iPadOS na Macu, ktoré nepochádzajú z App Store. Táto novinka sa samozrejme netýka internetového obchodu Mac App Store, kde všetko zostane tak, ako to funguje dnes.

V súčasnosti je napríklad veľmi populárne ručne inštalovať Netflix, Instagram, Facebook a podobne, pomocou príslušných IPA súborov, stiahnutých s platným Apple ID (nie každý softvér pre iPhone/iPad je automaticky dostupný aj pre Mac).

Nový kód, ktorý sa našiel v systéme súvisí s API, spravujúcim ochranu DRM (Digital Rights Management). Aby toho nebolo málo, nepopulárne novinky boli zavedené aj do iPhonu (v rámci iOS 14.4). Napíšte nám do komentára, čo si myslíte o takomto riešení

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5mac
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.