Mac bez apiek z App Store

Nová platforma, nové možnosti. Aj tak by sa dal opísať príchod procesora M1, postaveného na platforme ARM, Apple Sillicon. Spoločnosť Apple ponúka inštaláciu kompatibilných aplikácií z iPhonu a iPadu priamo cez internetový obchod App Store. Tak isto si ich sem viete pridať aj priamo z internetu. Táto výhoda žiaľ končí.

Ako uvádzajú vývojári na diskusných fórach, hoci najbližšia aktualizácia macOS Big Sur 11.2, ktorú momentálne testujú, neprináša žiadne zásadné novinky, používateľov bude čiastočne obmedzovať.

- Reklama -

Apple prichádza s úplne novým systémom (detekovaný vďaka uniknutému kódu), ktorý zablokuje spúšťanie akýchkoľvek apiek pre iOS/iPadOS na Macu, ktoré nepochádzajú z App Store. Táto novinka sa samozrejme netýka internetového obchodu Mac App Store, kde všetko zostane tak, ako to funguje dnes.

V súčasnosti je napríklad veľmi populárne ručne inštalovať Netflix, Instagram, Facebook a podobne, pomocou príslušných IPA súborov, stiahnutých s platným Apple ID (nie každý softvér pre iPhone/iPad je automaticky dostupný aj pre Mac).

Nový kód, ktorý sa našiel v systéme súvisí s API, spravujúcim ochranu DRM (Digital Rights Management). Aby toho nebolo málo, nepopulárne novinky boli zavedené aj do iPhonu (v rámci iOS 14.4). Napíšte nám do komentára, čo si myslíte o takomto riešení

- Reklama -
ZDROJ9to5mac
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

2 KOMENTÁRE

 1. Zdravím Vás,
  bude sa to týkať iba chipu M1, alebo bude problém aj na ostatných i5, i7 s ďalšou aktualizáciou?
  Práve chcem kupovať Macbook Pro 13,3 s i5 a je pre mňa dôležité aby mi fungovala inštalácia sw iMindMap 11, ktorej licenciu mám zakúpenú a tvorcovia už z túto verziu ďalej nebudú udržiavať (prešli na webové rozhranie – iná funkcionalita s nutnosťou online AYOA).

  Vďaka za odpoveď

  Jozef

  • Ahoj, na 100% ti to negarantujem ale pravdepodobne sa to bude týkať iba M1. Osobne by som radšej počkal, kým vyjde update aby si si mohol byť úplne istý.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here