Predpoveď počasia je služba, ktorú používa na svojom mobilnom zariadení alebo počítači v podstate každý. Určite ste sa už ale stretli s tým, že dáta neboli celkom presné a vy ste vonku zmokli, hoci pršať za žiadnych okolností nemalo.

Systémy na predpoveď počasia nemusia byť presné ale dajú sa nájsť apky, ktorým sa dá dôverovať viac, ako tým ostatným. Spoločnosť ForecastWatch našla absolútneho víťaza v nezávislom porovnaní, ktorého sa zúčastnilo až 25 aplikácií a programov. Niektoré dopadli dobre, iné úplne katastrofálne.

Aby sme nechodili okolo horúcej kaše, výhercom je spoločnosť Microsoft, ktorá svoju predpoveď umiestňuje v operačnom systéme Windows 10, Windows 11 alebo prehliadači Microsoft Edge prostredníctvom služby Microsoft Start.

Ako informuje portál Winbuzzer, apka prišla na trh ešte v septembri 2021 ako personalizovaná spravodajská a informačná služba, ktorá sa integruje so systémom Windows 11 a ďalšími produktami od tejto spoločnosti. Jej počasie sa javí skoro vo všetkých kategóriách ako úplne nepresnejšie.

Prečítajte si tiež  10 najlepších aplikácií na predpoveď počasia

Počasie od Microsoftu prekonalo ďalších dvadsaťštyri apiek na plnej čiare. Aplikácia excelovala v kategóriách najvyššej teploty, najnižšej teploty, rýchlosti vetra a tiež zrážok. Platí pritom, že služba analyzovala globálne predpovede na jeden až päť dní dopredu v období od januára do júna 2022.

Najlepšia a najpresnejšia predpoveď počasia
Zdroj: ForecastWatch

Za počasím od spoločnosti Microsoft nasledovali služby The Weather Channel a Foreca/Vaisala. Aj ich dáta môžeme považovať za relatívne presné.

Ako môže byť počasie od Microsoftu také presné? 

Pokiaľ vás zaujíma, ako je možné, že počasie od spoločnosti Microsoft je také presné, existuje na to jednoduché vysvetlenie.

Firma čerpá dáta z viacerých renomovaných zdrojov, ako napríklad z Národného úradu pre oceán a atmosféru (NOAA), Európskeho centra pre strednodobé predpovede počasia (ECMWF) a Japonskej meteorologickej agentúry (JMA).

Vďaka tomu je schopná zhromažďovať a poskytovať komplexnejšie dáta o počasí pre viac ako dvesto tisíc miest po celom svete. Agregáciou údajov z rôznych zdrojov dokáže Počasiu od Microsoftu vytvárať oveľa presnejšiu predpoveď na základe analýzy rôznych modelov a minimalizovania chýb.

Pomáha aj umelá inteligencia či strojové učenie

Aby toho nebolo málo, spoločnosť Microsoft sa pri predpovedi počasia opiera aj o dáta, ktoré získava prostredníctvom umelej inteligencie (AI) a strojového učenia (ML).

Jej sofistikované algoritmy neustále analyzujú a porovnávajú rôzne historické dáta a údaje o počasí v reálnom čase a vďaka rozsiahlej spätnej väzbe zo strany používateľov dokáže byť počasie od Microsoftu vysoko dôveryhodné.

Microsoft tiež ponúka technológiu spracovania prirodzeného jazyka (NLP), vďaka ktorej je možné generovať jasné a stručné súhrny predpovede počasia, ktorým ľudia v operačných systémoch Windows 10, Windows 11 alebo prehliadači Edge lepšie rozumejú.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -