Možno, že ste to ani netušili, no spoločnosť Apple v minulosti držala licenciu, vďaka ktorej mohla vo svojich zariadeniach defaultne ponúkať služby od spoločnosti Google. Na to, aby ste si teda mohli užívať Google Maps alebo YouTube ste nepotrebovali aplikáciu stiahnutú z internetového obchodu App Store. Technologický gigant vám ju predinštaloval priamo do operačného systému, pričom sa dokonca nedala ani vymazať.

Postupom času, ako sa operačný systém iOS vyvíjal však prišlo k zmene, ktorá určite nepotešilo používateľov tejto platformy. Spoločnosť Apple sa jedného dňa rozhodla, že sa spoľahne na vlastné mapové podklady Apple Maps a takisto už nebude závislá na aplikáciach od spoločnosti Google.

S príchodom operačného systému iOS 6 teda apky Google Maps a YouTube úplne zmizli a posledných 10 rokov si ich musíte sťahovať dodatočne z App Store. Dostupné sú síce zadarmo, no už ich nespravuje jablková spoločnosť ale jeden z jej najväčších konkurentov.

Prečítajte si tiež  Vyskúšali sme YouTube Premium a YouTube Music. Oplatí sa?

Ako môžete vidieť na videu nižšie, v ktorom bola aplikácia vyskúšaná v roku 2022, celý softvér stále funguje, no niektoré jeho možnosti sú obmedzené. Za tie roky sa však veľa zmenilo aj v rámci platformy YouTube a tak sa tomu nemôžeme čudovať.

Pôvodná apka v iOS podporovala aj prehrávanie na pozadí (dnes len s predplatným YouTube Premium) a vo svojej podstate bola veľmi jednoduchá. Napriek tomu však plnila svoj účel na 100 % a každý kto ju používal nám dá určite za pravdu, že s ňou nemal problémy.

Už iba doplníme, že video vzniklo za pomocou jailbreaknutého iPhonu 5, ktorý spoločnosť Apple predstavila takisto v roku 2012. Napíšte nám do komentára, či si ešte na pôvodnú apku YouTube s ikonou retro televízora pamätáte, alebo ste iPhone začali používať až neskôr.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.