Nestáva sa často, že sa k nám dostane aplikácia, ktorej vývojári pochádzajú zo Slovenska. Možno to tak ani na prvý pohľad nevyzerá, no jedna z nich s názvom Blackie ťa určite zaujme. Aplikácia patrí v App Store do kategórie Foto&Video a už teda asi tušíš, prečo má tak čierny názov.

Recenzia: Blackie

Každá čiernobiela fotka má svoje čaro, na ktoré však môžeš prísť až po fotení pri úpravách. Aj keď Kamera v iOS ponúka tri predvolené čiernobiele filtre, Blackie je iná. Pomocou nej vidíš všetko čiernobielo okamžite a s použitím rôznych filtrov získaš dokonalý záber. Taktiež vstavaný editor fotiek tiež poteší.

Začať je dobré na začiatku a teda otvorením aplikácie a úvodnou obrazovkou. Na nej nájdeš pomerne jednoduché rozhranie, kde máš na výber zapnutie kamery alebo import fotky z knižnice, jednoduché nastavenia vzhľadu aplikácie a odkazy na sociálne siete či App Store.

13275233_10204743339541967_1336593460_o

Keď som už pri tom vzhľade, celá aplikácia je pochopiteľne v čiernobielych farbách, ktoré môžeš jemne upravovať v spomínaných nastaveniach na úvodnej obrazovke. Zapnutím kamery sa dostaneš do snímacieho režimu, kde pomocou ovládačov nastavíš požadované úpravy expozície, zaostrenia, teploty bielej farby či živých filtrov.

Tlačidlo späť tu však nehľadaj, keďže stačí ak ťukneš na ľubovoľné miesto náhľadu snímania. Za zmienku stojí funkcia Mods, kde môžeš okamžite vidieť zmeny počas úprav jasu, kontrastu, vinetácie, zvýraznení a pod.

V dolnej lište ešte nájdeš aj tlačidlo Shuffle, ktoré má za úlohu nastaviť náhodné kombinácie filtrov či ostatných spomínaných nástrojov úprav, ďalej návrat na úvodnú obrazovku v podobe tlačidla Home a samozrejme tlačidlo spúšte. Horná lišta ponúka možnosť zmeny pomeru strán na štvorec alebo klasický formát pre iPhone no len na výšku, nie na šírku, zapnutie/vypnutie zobrazenia mriežky, ktorá má viacero možností a blesku. Posledným tlačidlom je prepínač prednej a zadnej kamery.

13282694_10204743339221959_167096061_o

V režime úprav fotky z knižnice alebo odfotenej priamo v appke ponúka rovnaké nástroje ako pri snímaní. Zaujímavé je, ako je vyriešené uloženie upravenej fotky do knižnice – ak si skončil s úpravami, ťukni na spúšť a fotka sa uloží do knižnice. Tento spôsob je dosť nezvyčajný a chýba tu možnosť plnohodnotného zdieľania prostredníctvom ďalších aplikácií, bez opustenia Blackie.

Hodnotenie

Blackie je podarená aplikácia, ktorá ponúka zaujímavo riešené ovládanie, širokú paletu živých úprav a prehľadný dizajn. Appka je ako stvorená pre tých, ktorí majú v obľube čiernobielu fotografiu a vďaka nej môžu vidieť úpravy okamžite.

Prečítajte si tiež  V tomto článku nájdete 5 najlepších nástrojov na odstránenie MDM zámku. Poďme na to

Vytknúť však musíme absenciu náhľadu pred a po úprave, nemožnosť úpravy fotky na šírku v plnom rozlíšení a možnosti ďalšieho zdieľania okrem uloženia do knižnice. Veríme však, že v ďalších verziách sa dočkáme zlepšení v aplikácii a pridania aj slovenčiny.

Plusy

  • zaujímavý dizajn
  • široká paleta úprav
  • živé úpravy

Mínusy

  • obmedzenie formátu fotky pri formátu
  • obmedzené zdieľanie
  • absencia zobrazenia originálnej fotky

?  Stiahnuť: Blackie

Môže ťa zaujímať
- Reklama -