Generálny riaditeľ spoločnosti Meta Mark Zuckerberg a generálny riaditeľ spoločnosti Spotify Daniel Ek dnes kritizovali politiku internetového obchodu App Store od spoločnosti Apple. Pridali sa tak ku generálnemu riaditeľovi Twitteru Elonovi Muskovi. Téme sa venoval portál Macrumors.

A pokiaľ hľadáte Apple zariadenia za bezkonkurenčné ceny, vyskúšajte nášho partnera iSpot. E-shop ponúka aj zľavy, vďaka ktorým ušetríte stovky eur.

Zuckerberg konkrétne obvinil technologického giganta z Cupertina z toho, že sa snaží obmedziť aplikácie, ktoré sa nachádzajú v jeho internetovom obchode. Akosi však pozabudol na to, že Apple to robí len pri softvéri, ktorý nedodržiava jeho pravidlá a zásady používania.

Šéf spoločnosti Meta už niekoľkokrát kritizoval spoločnosť Apple za pravidlá App Store, najmä pokiaľ ide o rôzne nákupy, ktoré možno uskutočniť v aplikácii Facebook. Dôvodom sú vysoké provízne poplatky až na úrovni 30 % za každú transakciu, z ktorých spoločnosť Apple logicky zarába.

Do Apple si kopol aj výkonný riaditeľ Spotify  

Spotify nový dizajn
Zdroj: Unsplash / Alexander Shatov

Aby toho nebolo málo, ku celej sťažnosti sa pridal aj generálny riaditeľ spoločnosti Spotify Daniel Ek. Ten na svojom Twitteri napísal, že Apple dáva vývojárom „ilúziu kontroly“ a že App Store je „hrozbou pre budúcnosť internetu„, ktorá spotrebiteľom upiera možnosť voľby.

Ide o dosť prísne tvrdenia voči platforme, ktorá bola v podstate priekopníkom v oblasti biznisu s mobilnými aplikáciami. Netreba totiž zabúdať, že App Store vznikol už v roku 2008.

Daniel Ek mal konflikt s technologickým gigantom aj v minulosti. Konkrétne súvisel s audioknihami v službe Spotify. Spoločnosť Apple odmietla tlačidlo v aplikácií, ktoré by ľuďom umožňovalo kúpiť si e-book. Aj napriek tomu, že sa Spotify niekoľkokrát odvolal, vo výsledku nepochodil.

Dôležité je zdôrazniť, že aj samotné Apple ponúka svoj vlastný obchod s elektronickými knihami. Celý prípad teda zaváňal monopolným správaním.

Čo si myslíte o chovaní spoločnosti Apple vy. Sú podľa vás vysoké provízie v App Store správne alebo by ich mala firma prehodnotiť? Tešíme sa na všetky vaše názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Celý svet si uťahuje z Tima Cooka!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -