Najnovšia beta verzia operačného systému iOS 17.4 od spoločnosti Apple, ktorá bola vydaná len nedávno, sa pre používateľov v Európskej únii nečakane zmenila a zosúladila so zákonom EÚ o digitálnych trhoch (DMA). Legislatíva, ktorá spoločnosti Apple nariaďuje povoliť alternatívne obchody s aplikáciami na iPhone, priniesla aj významnú zmenu týkajúcu sa webových prehliadačov o ktorej sa zatiaľ veľa nehovorilo. Došlo žiaľ aj ku zrušeniu zaujímavej funkcie. Informoval o tom portál 9to5mac.

Viacero používateľov sa po aktualizácii na novú betu iOS 17.4 na území Európskej únie začalo sťažovať, že im prestala fungovať možnosť inštalovať alebo používať webové aplikácie na svojich iPhonoch. Nie je to žiaľ chyba a ani žiadna náhoda. Ako informuje zahraničné médium, ide o krok, ktorý technologický gigant z Cupertina urobil úplne cielene. Len sa tým nikde nepochválil.

Doteraz totiž spoločnosť Apple umožňovala pridávanie webových stránok na domovskú obrazovku iPhonu, čo uľahčovalo ich používanie, ako samostatných webových aplikácií. Keďže si to ľudia obľúbili, Apple to v roku 2023 vylepšil a obohatil o možnosť zasielania push oznámení doplnených o odznaky s ikonami pre progresívne webové aplikácie (PWA). Európania sa však budú musieť zmieriť s tým, že im uvedená funkcia od marca prestane fungovať.

Ku celej téme sa vyjadril aj vývojár Maximiliano Firtman, ktorý pôvodne špekuloval nad tým, či absencia funkcií PWA v iOS 17.4 beta bola chybou. Až vydanie druhej beta verzie objasnilo vývojárov a používateľov, ktorý ju testujú so situáciou, že webové aplikácie v podobe, v akej ich poznáme končia.

Pridávanie webových stránok na domovskú obrazovku je síce naďalej možné, ale po výbere sa len presmerujú na predvolený webový prehliadač, kde sa spustí konkrétny web. 

Po inštalácii iOS 17.4 prídete o dáta aj notifikácie 

iOS 17.4
Zdroj: Macrumors (úprava redakcie)

Počítať tiež treba s tým, že po inštalácii na aktualizáciu iOS 17.4 sa vymažú všetky údaje, ktoré boli predtým uložené v týchto webových aplikáciách. Aby toho nebolo málo, webové stránky tiež stratili možnosť posielať používateľom push oznámenia.

Ak ste teda týmto spôsobom sledovali napríklad spravodajské weby, po novom ich budete musieť otvárať manuálne niekoľkokrát denne, prípadne si stiahnuť ich oficiálne aplikácie, pokiaľ ich majú k dispozícii.

Len pre doplnenie, webové aplikácie vznikli na iOS predovšetkým preto, aby sa používatelia dostali ku službám, ktoré sa z určitých dôvodov nemohli dostať do App Store. Častokrát tiež prinášali oproti klasickým apkám rôzne obmedzenia, no ich úplný zákaz určite mnohých ľudí nepoteší. Uvidíme, ako sa bude situácia vyvíjať ďalej.

Prečítajte si tiež  5 aplikácii, ktoré sú teraz v zľave

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -