Aplikácia Shazam patrí už niekoľko rokov spoločnosti Apple a je v podstate priamo integrovaná v operačných systémoch iOS, iPadOS, macOS či watchOS.

Pokiaľ chcete z času na čas zistiť, čo za skladbu to práve hrá v rádiu alebo vo vašom okolí, práve tento softvér je na to ako uliaty.

Vedeli ste ale, že aj Shazam obsahuje triky, ktoré by ste mali poznať? Zjednodušíte si používanie a takisto vyhľadávanie skladieb. Tak Poďme na to!

1. Výber správneho mikrofónu 

Vývojári Shazamu mysleli aj na tých, ktorí majú technické problémy. Nakoľko iPhone nemá jeden ale hneď niekoľko mikrofónov, sami si môžete vybrať ten, cez ktorý má prebiehať vyhľadávanie skladieb.

Na domovskej ploche v aplikácii potiahnite prstom smerom nahor a v ľavej hornej časti kliknite na ikonu nastavení. Teraz scrollujte až úplne dole a kliknite na položku Mikrofón. Zvoliť si môžete:

  • Automatické
  • Spodný mikrofón
  • Mikrofón prednej kamery
  • Mikrofón zadnej kamery

Ak nemáte problémy s mikrofónom, toto nastavenie vám odporúčame nechať v režime Automatické. Telefón si sám vyberie, z ktorých mikrofónov doň prúdi najkvalitnejší zvuk a na základe toho ho uprednostní. Je však dobré aspoň do budúcnosti vedieť, že Shazam má aj takéto možnosti…

2. Nezabúdajte, že máte Siri 

Načo otvárať aplikáciu Shazam, keď je integrovaná priamo vo vašom Apple zariadení? Či už vlastníte inteligentné hodinky Apple Watch alebo iPhone, po zadaní hlasového povelu „Hey Siri, Shazam this song“ sa oveľa rýchlejšie dočkáte očakávaného výsledku.

Prečítajte si tiež  Prečo sa Apple Watch nevolajú iWatch? Možno budete prekvapení

Ideálne je to napríklad vtedy, keď šoférujete a nemali by ste používať iPhone. Na tento spôsob shazamovania si veľmi rýchlo zvyknete.

3. Shazam v ovládacom centre

Ak vám nevyhovuje Siri, no taktiež nechcete vždy otvárať Shazam ako aplikáciu a hľadáte „skratku„, pridanie nasledujúcej funkcie do Ovládacieho centra môže byť riešením.

Otvorte si Nastavenia > Ovládacie Centrum > Rozpoznávanie hudby a kliknite na drobnú ikonu „+“ v ľavej časti. Teraz otvorte Ovládacie centrum, kliknite na ikonu Shazamu a počkajte na upozornenie z iPhonu, ktoré vám oznámi výsledok vyhľadávania.

4. Návrhy na hudbu na základe vašich vyhľadávaní

Poznáte ten pocit, keď si chcete pustiť niečo nové, no neviete kde začať? Aplikácia Shazam môže byť v tomto smere veľmi nápomocná. Nakoľko tu vyhľadávate predovšetkým skladby, pri ktorých je predpoklad, že sa vám páčia, služba automaticky vytvára zoznamy skladieb, ktoré by vás mohli zaujímať.

Dostanete sa k nim potiahnutím prsta na úvodnej obrazovke smerom nahor > scrollovaním na samotný spodok menu > a kliknutím na tlačidlo „Zobraziť všetko“. Pokiaľ máte Shazam spárovaný s Apple Music alebo Spotify, jednotlivé skladby v ňom môžete aj prehrávať. Používanie je preto veľmi jednoduché.

5. Vyhľadávanie skladieb z filmov a seriálov 

To na čo používam Shazam pomerne často je vyhľadávanie skladieb z filmov alebo seriálov. Pokiaľ hrá v pozadí snímky zaujímavá skladba, veľmi rád si ju uložím do svojej hudobnej knižnice Apple Music a neskôr sa k nej vrátim napríklad v aute.

Prečítajte si tiež  Prečo Apple používa nahryznuté jablko v logu? Príbeh je pomerne zábavný

Využívať sa to však dá aj opačným spôsobom. Pokiaľ náhodou hrá v rádiu song a viem, že patril ku nejakému seriálu alebo filmu, no neviem si spomenúť ku ktorému, jednoducho ho cez Shazam nahrám a vo veľa prípadoch na mňa hneď na úvodnej obrazovke vysokočí odpoveď.

Je to síce drobný, no z môjho pohľadu užitočný trik. Možno vás totiž nikdy nenapadlo túto službu využívať mnou opisovaným spôsobom.

6. Všetky záznamy o vašich Shazamoch sa ukladajú

Možno, že ste o tom nikdy nevedeli, no aj aplikácia Shazam si ukladá históriu vášho vyhľadávania. Ak si teda spomeniete na pesničku, ktorú si chcete pustiť, v minulosti ste ju cez tento softvér hľadali, no opäť ste zabudli jej názov, jednoducho skontrolujte históriu.

Urobíte to potiahnutím prsta na úvodnej obrazovke smerom nahor > kliknutím na položku Shazamy > a preskúmaním všetkých Shazamovaných skladieb.

7. Rýchlejšie vyhľadávanie skladieb 

Ak vás štve, že vždy po zapnutí Shazamu ešte musíte kliknúť na tlačidlo, ktorým spustíte celý proces vyhľadávania skladieb, tento trik vám pomôže. Na domovskej ploche v aplikácii potiahnite prstom smerom nahor a v ľavej hornej časti kliknite na ikonu nastavení.

Teraz aktivujte prepínač s textom „Shazam pri spustení aplikácie“. Vždy keď od tejto chvíle otvoríte Shazam, vyhľadávanie začne samé od seba a vy už nemusíte na nič klikať.

Prečítajte si tiež  Prečo Apple pribaľuje ku svojim produktom aj nálepky? Poznáme dôvod

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.