Ešte začiatkom decembra sme sa dozvedeli, že prepracovaný špionážny softvér od spoločnosti NSO s názvom Pegasus bol použitý na hacknutie iPhonov amerického ministerstva zahraničných vecí. V tom čase sme však netušili, kto bol vlastne útočníkom.

Podľa najnovšej správy, ktorú zdieľal portál 9to5mac, mala za týmto útokmi stáť ugandská vláda, keďže na povrch vyplávali informácie, že práve jej predstavitelia zakúpili špionážny softvér od izraelskej spoločnosti NSO. Podľa všetkého bol práve tento nákup zlomovým bodom, ktorý viedol k pádu hackerskej firmy.

Všetko to začalo tým, že spoločnosť Apple informovala niektorých zamestnancov amerického ministerstva zahraničných vecí o tom, že sa ich iPhony mohli stať terčom sofistikovaného hackerského nástroja Pegasus. Po tomto samozrejme nasledovalo rozsiahle vyšetrovanie a taktiež oprava chýb v operačnom systéme iOS.

Apple už žalovalo NSO 

Technologický gigant z Cupertina nedávno zažaloval spoločnosť NSO, nakoľko je podľa neho nezákonné aby vyvíjala a predávala softvér, ktorý môže byť zneužitý za účelom narušenia bezpečnosti a súkromia používateľov, ktorí vlastnia zariadenia s operačným systémom iOS a Android.

Prečítajte si tiež  Apple upozornilo zamestnancov ministerstva zahraničných vecí, že mohli byť hacknutí

Agentúra Reuters navyše dodáva, že cieľom špionážneho softvéru Pegasus bolo najmenej deväť pracovníkov amerického ministerstva zahraničných veci, čo mohlo ohroziť rôzne tajné operácie alebo odhaliť informácie, ktoré mali byť za normálnych okolností pred verejnosťou alebo inými vládami sveta starostlivo utajené.

Spoločnosť NSO na základe týchto skutočností čelí mnohým problémom vrátane možného súdneho sporu so spoločnosťou Apple. V USA bola prakticky okamžite zaradená na čiernu listinu!

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach, kde nás sleduje dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5mac
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.