Ako sme vás informovali ešte v máji tohto roka, umelá inteligencia od spoločnosti Meta, ktorá stojí za sociálnymi sieťami Facebook a Instagram sa pomaly, ale isto blíži aj ku nám na Slovensko. A hoci to môže znieť pre väčšinu ľudí ako dobrá správa, je v nej ukrytý jeden nepríjemný háčik. Meta totiž bude chcieť využívať vaše fotografie na Instagrame na to, aby na nich trénovala svoju AI. A to vám nemusí byť celkom príjemné.

Najdôležitejšie: Meta v svojich zásadách ochrany osobných údajov uvádza, že na efektívne trénovanie modelov AI je potrebné veľké množstvo dát z rôznych zdrojov. Spoločnosť preto bude využívať verejne dostupné informácie z internetu a tiež údaje zdieľané na svojich platformách, vrátane toho, čo ste na ne pridali alebo napísali aj vy sami. Toto môže zahŕňať aj príspevky, fotografie či ich popisy.

Dôležité je tiež podotknúť, že na súkromné správy s priateľmi a rodinou nebude mať umelá inteligencia absolútne žiaden dosah. Tieto dáta by po novom navyše aj mali byť end-to-end šifrované.

AI môžete zakázať, aby sa učila na vašich príspevkoch 

Aj keď Meta deklaruje, že bude využívať len verejne dostupné údaje a dáta zdieľané na svojich platformách, používatelia majú možnosť požiadať o vyňatie svojich údajov z tohto procesu. To poskytuje istú úroveň kontroly nad tým, ako sú ich dáta využívané.

Celý postup je relatívne jednoduchý a stačí vám vyplniť jeden formulár, v ktorom sa však nachádza niekoľko prekvapivých informácií.

Samotný formulár nájdete na tomto odkaze (možno ho budete musieť otvoriť priamo cez Safari) a možno vás prekvapí, že nejde o jednoduché vyškrtnutie zo zoznamu, ale v skutočnosti podávate voči používaniu vašich informácií pre AI spoločnosti Meta námietku.

Instagram vyňatie z AI learningu
Zdroj: Instagram (snímka obrazovky)

Ako môžete vidieť sami, Instagram chce od vás vyplniť napríklad to, prečo vám prekáža, že sa umelá inteligencia môže učiť aj na vašich fotkách. V ďalšom políčku dokonca môžete dodať ďalšie informácie na to, aby Instagram vedel lepšie prešetriť a posúdiť vašu námietku.

Každopádne vám odporúčame vyplniť tieto položky čo možno najúprimnejšie. Napíšte skrátka, že nechcete aby sa vaše fotografie využívali na trénovanie AI, nakoľko to môže narušiť vaše súkromie, alebo niečo v tomto zmysle. Podľa zahraničných médií Instagram schvaľuje každú námietku, takže by to nemal byť problém. Dnes, 25.6.2024 je posledný deň na to, aby ste tento formulár vyplnili aj vy.

Prečítajte si tiež  Apple Intelligence je extrémne pozadu. Toľkoto potrvá, kým si ju vyskúšame

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -